banner181

Rauf Denktaş'ın Son Yolculuğu Başladı

16 Ocak 2012 Pazartesi 14:52
Bu haber 1689 kez okundu

Kıbrıs Türkleri, bağımsızlık mücadelesinin önderi ve kurucu cumhurbaşkanı Denktaş'ı son yolculuğuna uğurluyor. İlk tören hastanede yapıldı.

Rauf Denktaş için bugün ilk tören, hayatını kaybettiği Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı. Törende, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başta olmak üzere devlet erkanı hazır bulundu.

Denktaş'ın naaşı dualarla askeri cenaze arabasına yerleştirildi. Naaşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na nakledilen Denktaş için burada ikinci bir tören düzenlendi. Bahçedeki törenin ardından, Denktaş'ın cenazesi şeref salonundaki katafalka taşındı. Halkın saygı geçişi başladı. Cenaze yarın sabah saat 9'a kadar katafalkta bekletilecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde bir taziye defteri de açıldı. Denktaş'a son veda için gelen sevenleri, bu deftere duygularını yazıyor. Yarın, Selimiye Camii'nde öğleyi müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Denktaş'ın cenazesi Girne Kapısı'na taşınacak. Denktaş, Türk Mukavemet Teşkilatına ait Lefkoşa'daki Cumhuriyet Parkı'na defnedilecek. Denktaş'ın anıt mezarı için bir proje yarışması düzenleneceği bildiriliyor. 
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder