banner181
banner210

Şimşek: Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması doğru olur

16 Ocak 2012 Pazartesi 13:23
Bu haber 984 kez okundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili bir özel bir çalışmalarının olmadığını söyledi. Şimşek, “Ekonomiye kazandırabilirsek doğru olur. Ama henüz detaylandırdığımız bir...

Şimşek: Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması doğru olur
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili bir özel bir çalışmalarının olmadığını söyledi. Şimşek, “Ekonomiye kazandırabilirsek doğru olur. Ama henüz detaylandırdığımız bir çalışma söz konusu değil.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son makro ekonomik gelişmeler ve 2011 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikalarına ilişkin soruya cevap vermemeyi tercih eden Şimşek, para politikaları ile ilgili açıklama yapamayacağını kaydetti. Mehmet Şimşek, “Ekonomi istikrarının sağlanması noktasında güçlü çabalarının olduğunu düşünüyorum. Bu konuda hükümetimizin değerlendirmelerinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Para politikasının detaylarına ilişkin açıklama yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“VAN’DAN KAMU SPOTAJI DIŞINDA BİR TAHSİLAT YAPMADIK”
Van’da yaşanan deremden dolayı yapılan tahsilat konusunda sorulan soruya ilişkin bir değerlendirmelerde de bulunan Maliye Bakanı Şimşek, “Tahsilatın çoğu kamu stopajı, burdan herhangi bir vergi tahsilatı yapmadık. AFAD’ın imkanlarını arttırdık. 2 milyar kaynak ayırdık. Bu yıl Van’dan Aralık ayında 39 milyon 78 bin Kasım ayında ise 14 milyon 693 bin TL vergi tahsilatı yaptık.” bilgilerini verdi.

“YENİ TEŞVİK SİSTEMİ CARİ AÇIĞIN AZALTILMASINI AMAÇLIYOR”
Yeni teşvik sitemi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şimşek, devam eden çalışmalara ilişkin detay vermediğini kaydetti. Şimşek, çalışmanın yakında tamamlanacağına işaret ederek; teşvik siteminde özellikle cari açığın azaltılmasına yönelik radikal çerçevenin söz konusu olduğunu şöyle vurguladı: “Bölgesel kalkınmanın sağlanması için yeni bir yaklaşım. Amacımız doğru alanda yatırımları arttırmak. Kaynak tahsisini biraz daha rasyonel davranacağız. Bu yeni teşvik sistemi, büyümemize katkı sağlayacak.” 

“BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI MECLİS'İN TAKDİRİNDE”
Bakan Şimşek, borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili de Maliye Bakanlığı olarak özel sektör mantığı ile çalıştıklarına dikkat çekti. Özel sektörün malı nasıl pazarladıysa bakanlığında bu şekilde hassas davrandığının altını çizen Şimşek, “Proaktif, davrandık. Bu yapılandırma olmadan önce, alacak stoğu masaya yatırdık. En iyi sonucu yüzde 23’le gerçekleştirmişiz. Halbuki şimdi, 13 milyar 301 milyon lira tahsilat yapıldı. İkinci olarak yeni bir ilave bir süre tanınacağı noktası ise Meclis'in takdirinde. Bu türden düzenlemelerin olmaması veya mümkün olduğunca az olmasını arzuluyoruz. Ancak, Van ve Libya örneğinde olduğu gibi, öngörülemeyen krizlerde, bakanlar kuruluna ilave süre tanınması hususunu düşünebiliriz.” diye konuştu.

“3. KÖPRÜ’NÜN KAYNAKLARI BEDELLİ VE 2B’DEN DEĞİL”
Maliye Bakanı Şimşek, 3. Köprü ihalesi tartışmalarına da değindi. Türkiye'nin mali anlamda performansının ortada olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Bizim tercihimiz, özel sektör tarafından yapılamasıdır. Bu yönde talep olmazsa ortak, o da olmadıysa son tercihimiz ortak yapmamızdır. Bu köprüyü biz yaparsak, bunu ya giderleri kendi içinde olacak, ilave gelir imkanlarını araştıracağız. Sadece bu yönde bir niyet ifade ediliyor. Bedelli askerlikten gelecek gelirin nerede harcanacağı kanunla belirlendi.” açıklamalarında bulundu. Bakan Şimşek, 2B’den gelen gelirlerin nereye kullanılacağı yönünde de açıklamalarda bulundu. 2B’den gelen kaynağın afet riskini azaltmak için kentsel dönüşüme kullanılacağını dile getiren Şimşek, Bu noktada ayrılacak kaynak, ilgili bakanlığa ödenek olarak aktarılacağını söyledi.

“MEMUR MAAŞLARINA YAPILACAK ZAM DA GECİKMELER OLABİLİR”
Memur maaşlarına yapılan zamlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, hangi yönde bir sözleşme imzalanacağı hususunun hükümet tarafından belirleneceğine işaret etti. Bakan Şimşek, intibakla ilgili de “İntibak devreye girse de girmese de, işçi ve memurlar enflasyon farkını zam olarak alacak. Bir takım gecikmeler olabilir ama bu konuda memurların zararları olmayacak.” diye konuştu.

“ENERJİDEKİ KAMU YÜKÜNÜ ÖZEL SEKTÖRE DEVREDECEĞİZ”
Bakan Şimşek, 2012 yılında nasıl bir enerji politikası uygulanacağını da “Önümüzdeki dönemde piyasa şartlarına göre, enerjideki devlet yükünü özel sektörlere devretmeye devam edeceğiz.” şeklinde açıkladı. Kamunun kayıp, kaçağı ve elektrik tahsilatını malesef yapamadığını dile getiren Şimşek, "Hem dağıtımı hem üretimi bu yüzden özel sektöre devrediyoruz.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder