banner181

Ekonomi Bakanı: Yeni teşvik sistemi istihdamı artıracak

16 Ocak 2012 Pazartesi 13:25
Bu haber 687 kez okundu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin hem cari açıkla mücadele edeceğini hem de istihdam artırıcı bir yapıda olacağını söyledi. Çağlayan, işsizliğin tek haneli kalmasında ihracatın katkısının büyük olduğunu belirtti....

Ekonomi Bakanı: Yeni teşvik sistemi istihdamı artıracak
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin hem cari açıkla mücadele edeceğini hem de istihdam artırıcı bir yapıda olacağını söyledi. Çağlayan, işsizliğin tek haneli kalmasında ihracatın katkısının büyük olduğunu belirtti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, 2011 Ekim Dönemi Sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında; dünyanın pek çok ülkesinde ekonomik kriz dalgasının şirketleri ve ülkeleri zor durumda bırakıp, işsizliği artırdığına vurgu yapan Çağlayan, "Nüfus yaş ortalaması 28 olan Türkiye’de işsizlik rakamlarının tek hanede olması önemlidir. Ekim ayı işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 puan azalarak yüzde 9,1’e gerilemesi işsizliği tek haneli rakamda tutma konusunda kararlılığımızı göstermektedir. Ekim 2011 itibariyle yaratılan istihdam ve işgücüne katılma oranı önceki ekim ayları içinde en yüksek seviyeye ulaşmıştır." dedi.

Her yıl 800 bin kişinin istihdam piyasasına katıldığı bir ekonomide 1 yıl içinde 1 milyon 514 bin kişiye istihdam oluşturulmasının Türkiye ekonomisinde çarkların ‘istihdam yaratıcı’ döndüğünü gösterdiğini ifade eden Çağlayan, "Bir yıl içinde istihdam piyasasına katılımın yaklaşık 2 katına yakın istihdam oluşturulmuştur. 9 aylık büyümenin yüzde 9.6, bir yıllık ihracat artışının yüzde 20 düzeyinde gerçekleşmesi istihdam artışına büyük katkı yapmıştır. İşsizlikteki bu azalışta 134.6 milyar dolara ulaşarak rekor kıran ihracatımızın, 101 ülkede kırılan ihracat rekorunun, sayıları 52 bini aşan ihracatçılarımızın büyük katkısı söz konusudur. İşsizliğin tek hanede devam etmesinde 2011 yılının 11 ayında gerçekleştirilen 37 milyar dolara ulaşan hizmet ihracatının da etkisi büyüktür." dedi.

Türkiye ekonomisinin ihracatıyla, üretimiyle, büyümesiyle son 6 yılda 4 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağladığını hatırlatan Çağlayan, "Her yıl 800 bin kişinin istihdam piyasasına katıldığı bir ekonomide yılda ortalama 700 bin kişiye istihdam sağlanması ekonominin her şeye rağmen istihdam yaratıcı bir yapıda olduğunu göstermektedir. Çalışmalarında son aşamaya geldiğimiz yeni teşvik sistemimiz bir taraftan cari açıkla mücadele edecek, diğer taraftan da istihdam yaratıcı bir yapıda olacaktır.” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder