banner181

Hollanda siyasetinde Türklere karşı somutlaşan ırkçılık

16 Ocak 2012 Pazartesi 13:00
Bu haber 805 kez okundu

Bugün, Hollanda’da yerel bir gazetede yayınlanan bir haber ırkçı Özgürlük Partisi’nin (PVV) içindeki hesaplaşmayı ortaya çıkartmıştır. Geçtiğimiz yıl, Limburg eyalet meclisi üyesi olarak partisinden ayrılarak yeni bir meclis grubu oluşturan Harm Uringa imzalı eposta iletisi ile ulaştırılan habere göre; PVV eyalet meclisi üyesi Cor Bosman’ın, Sosyal Demokrat İşçi Partili (PvdA) eyalet meclis üyesi Selçuk Öztürk hakkında “Türk domuzundan yapılma bir parça kusulmuş helal et” şeklindeki ırkçı ifadesi infiale yol açmıştır.

Hollanda siyasetinde Türklere karşı somutlaşan ırkçılık
Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF), bu tür seviyesiz söylemlerin sahiplerini kınamaktadır. Kin ve nefret söylemleriyle toplumun değişik kesimlerini biri birine karşı kışkırtarak, toplumda ‘Hollandalı’ ve ‘Hollandalı olmayan’ şeklinde yurttaşlar arasında ikilik yaratan bu ırkçı söylemler maalesef meşru zeminde siyaset yapan PVV’in kurulduğu günden beri bu partinin temel desturu olmuştur. Siyaseti, halka hizmetin yolu olarak benimsemiş siyasetçi ve halk temsilcilerinin; her seviyede
sorumluklarını unutmamaları gerekmektedir.

Yıllar önce gerçekleşen bu söylemler hakkında ancak bugün yaptırım uygulanmış olması bir garabeti ortaya koymaktadır. Irkçı olarak bilinen kendi partisi PVV’de dahi zeminbulmayan bu sözler hakkında bakalım ‘ifade özgürlünün’ kapsamı ne kadar geniş yorumlanacaktır. Ancak şu gerçektir ki; gelişen bu eylemsellik PVV lideri Geert Wilders’in yıllardan bu yana beslediği bir zihniyetin ürünü ve sonucu olarak topluma bir dahaki seçimlerde ne yapmaları gerektiği yönde bir fikir vermektedir. O da kendi kaderine eskisinden fazla sahip çıkmak şeklinde olacaktır. 

Yapılan ırkçı hakaret Sayın Öztürk nazarında Hollanda Türklüğüne ve ülkenin ahenkli barışına saplanmak istenen bir hançerdir. “Yurtta barış, dünya barış” anlayışını temel alan bir uygarlığın evlatları olarak, huzur ortamını bozmayı amaçlayan bu ırkçı söylemleri nefretle kınıyoruz ve özür bekliyoruz.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder