banner181

Kazakistan’da seçimlerin galibi ‘Nur Otan Partisi’

16 Ocak 2012 Pazartesi 08:14
Bu haber 1083 kez okundu

Kazakistan Meclisi için yapılan seçimleri, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanı olduğu Nur Otan Demokratik Halk Partisi kazandı. Nazarbayev, gece yarısı parti binasını ziyaret ederek partililerle zaferi...

Kazakistan'da seçimlerin galibi ‘Nur Otan Partisi'
Kazakistan Meclisi için yapılan seçimleri, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanı olduğu Nur Otan Demokratik Halk Partisi kazandı.
Nazarbayev, gece yarısı parti binasını ziyaret ederek partililerle zaferi kutladı. Kısa bir konuşma yapan Nazarbayev, resmi olmayan sonuçlara göre Nur Otan Partisi’nin büyük bir farkla önde gittiğini belirtti ve kendilerine güvenip destek veren herkese teşekkür etti. Alınan sonuçların, yapılan işlerin halk tarafından desteklendiğine bir delil olduğunu kaydeden Nazarbayev, "Halk bizimle, bizi destekledi, bize olan inancı daha da arttı. Şimdi biz önümüzdeki Kazakistan-2017 klakınma proğramı çerçevesinde halkın daha iyi şartlarda yaşaması ve ülkenin ekonomisini daha da güçlendirmek adına çok çalışmalıyız" dedi.
Seçimlerin şeffaf ve adil bir ortamda yapıldığını vurgulayan Nazarbayev, Kazakistan’ın dünyaya bir defa daha demokratik yolda ilerlediğini ispatladığını belirtti. Bu başarının sadece Nur Otan Partisi’nin olmadığını ve bütün halkın zaferi olduğunu hatırlatan Nazarbayev, "Halk ülkenin birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşaması için oy verdi" diye konuştu. Janaözen’de yaşanan olaylar sonrasında halkın birbirine yaklaştığını, birlik olduğunu ifade eden Nazarbayev, Janaözen’de halkın seçime katılım oranının yüksek olmasının sevindirici ve istikrardan yana bir tavır olduğunu söyledi.
Resmi olmayan sonuçlara göre Nur Otan Partisi %81, Ak Jol Partisi % 7.9 ve Kazakistan Komunist Partisi oyların % 7.3’ünü aldı.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder