banner181

Rusya’nın Mars uzay aracı Pasifik Okyanusu’na düştü

15 Ocak 2012 Pazar 20:30
Bu haber 1002 kez okundu

Rusya’nın 9 Kasım’da Mars’ın uydusu Phobos’a gönderdiği uzay aracı TSİ 19:45’de Pasifik Okyanusu’na düştü. Dünyanın yörüngesinden ayrılamayan Rus uzay aracı Phobos-Grunt bir aydan fazla süredir uzay boşluğunda kontrolsüz bir...

Rusya'nın Mars uzay aracı Pasifik Okyanusu'na düştü
Rusya’nın 9 Kasım’da Mars’ın uydusu Phobos’a gönderdiği uzay aracı TSİ 19:45’de Pasifik Okyanusu’na düştü. Dünyanın yörüngesinden ayrılamayan Rus uzay aracı Phobos-Grunt bir aydan fazla süredir uzay boşluğunda kontrolsüz bir şekilde dolaşıyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı Uzay Komutanlığı’ndan Aleksey Zolotuhin Rus basınına yaptığı açıklamada, Phobos-Grunt’ın dünya atmosferinden geçerken yanmadığı ve doğrudan Pasifik Okyanusu’na düştüğünü belirtti.

Rusya’nın 15 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği Mars yolculuğunun tekrar olumsuz sonuçlanması uzay çalışmaları için bir hayal kırıklığı olarak yorumlandı. 163 milyon dolara mal edilen uzay robotu, Mars’ın atmosferinden ve uydusu Phobos’tan toprak parçaları alarak 2014’de dünyaya dönmesi planlanıyordu. Phobos-Grunt aynı zamanda Çin’e ait Yinghuo 1 uydusunu Mars’ta yörüngeye yerleştirecekti.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Vladimir Popovkin İzvestia gazetesine yaptığı açıklamada, herhangi bir ülke ismi vermeden başarısızlıkların arakasında yabancı güçlerin sabotajının olabileceğini söylemişti. Rusya’nın izleme sistemlerinin yetersiz kaldığı dünyanın diğer yüzeyine ulaştığında uzay araçlarının arızalandığını hatırlatan Popovkin, “Burada hiç kimseyi suçlamak istemiyorum. Ancak uzay araçlarını etkileyebilmek için güçlü sistemler var. Bunların kullanılmış olmasını ihtimal dışı bırakmamak gerekiyor” iddiasında bulunmuştu.

Phobos-Ground’ın başarısızlığı ile ilgili uzmanların henüz bir açıklama yapamadığını kaydeden Popovkin, finansman yetersizliği nedeni ile bir kısım riskli teknoloji çözümleri kullandıklarını kabul etmiş, Popovkin Rusya’nın önümüzdeki dönemde uzay çalışmaları ile ilgili yeni projeleri olduğunu da hatırlatmıştı.

Emekli Rus general Nikolay Rodionov da daha önce yaptığı eleştiride Alaska’da bulunan Amerikan radarlarının güçlü manyetik sistemlerinin Mars uzay aracını etkilemiş olabileceği iddiasında bulunmuştu.

Rusya’nın Phobos’a olan ilgisi 1970’li yıllarda başlamıştı. Phobos1 ve 2 çalışmalarının kısmen başarısız olması ve Mars 96 uzay aracının kontrolden çıkması sonrası Moskova’nın gezegenler arası çalışmaları zor bir döneme girmişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder