banner181
banner210

Otomotivin 2012 ihracat hedefi 22 milyar dolar

15 Ocak 2012 Pazar 22:41
Bu haber 1209 kez okundu

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Celal Kaya, otomotiv endüstrisinin 2012 yılında bir milyon 200 bin adet araç üretimi ve 22 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğini öngördü

Otomotivin 2012 ihracat hedefi 22 milyar dolar
Kaya, Türk otomotiv yan sanayine Rusya, Hindistan gibi birçok ülkeden yatırım için davetler geldiğini de hatırlatarak, kalite ve güven unsuru yarattıklarını, yerli otomobil markası için de buna güvenerek yüzde 80’ine talip olduklarını vurguladı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, TAYSAD üyelerine 2012’den umutlu olduğunu ve stratejilerini buna göre kurgulamalarını istedi. Üyeleriyle bir araya gelen ve 2011 yılının değerlendirilmesi ile 2012 yılının öngörülerini paylaşan TAYSAD Başkanı Celal Kaya, bu yıl bir milyon 200 bin adet araç üretimi ve 22 milyar dolarlık ihracat beklediklerini kaydetti. Yerli otomobil markasının arkasında da dernek olarak durduklarını aktaran Kaya, "TAYSAD, tedarik sanayi olarak bütün bir yatırımı destekleyecek üretim yapısını organize etmeye ve arzusuna sahiptir. Biz yerli otomobil markamızın yüzde 80’ine talibiz. Parçalarını geliştirir, dizaynını yaparız. Kendimize güveniyoruz" dedi.

2011 ÖNGÖRÜLERİNİN YÜZDE 99’U TUTTU
Otomotiv endüstrisinin adeta görünmeyen kahramanları olan yan sanayi yöneticileri, TAYSAD’ın organize ettiği üye toplantısında bir araya gelerek son ekonomik gelişmelerle birlikte dünyadaki otomotiv endüstrisinin gelişimiyle ilgili bilgilendirildiler. TAYSAD Başkanı Celal Kaya, üyelere 2011 yılının başında koydukları hedeflerin yüzde 99’unu doğru tahmin ettiklerinin altını çizerek, bu dönemde bir milyon 260 bin adet araç üretildiğini, 20.3 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, adetsel olarak da 801 bin 112 adet aracın dış satışının gerçekleştiğini ifadelerini kullandı.

OTOMOTİV İHRACATININ YÜZDE 44’Ü YAN SANAYİ
Kaya, ihracattaki başarılarının her geçen dönem arttığını hatırlatarak, toplam otomotiv endüstrisinin ihracatının yüzde 44’ünün yan sanayi tarafından yapıldığını vurguladı. Hedeflerinin önümüzdeki dönemlerde bu payı yüzde 50 seviyesine çıkarmak olduğunu aktaran Kaya, iç pazardaki rekor satış rakamı olan 910 bin adetlik satışın 545 bininin ithal araçlardan olduğunu hatırlatarak, "Umarım ithal araçta önümüzdeki dönemlerde başka artış olmaz" temennisinde bulundu.

TAYSAD ALMANYA OFİSİNE İŞBİRLİĞİ TALEPLERİ GELİYOR
Küresel krizle birlikte son yıllarda başta AB ile ABD’de yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle dünya otomotiv endüstrisinde daralma hissedildiğini hatırlatan Kaya, kendilerinin 2010 yılında gündeme taşıdıkları ‘Ar-Ge ile küresele’ sloganıyla BMW’den Mercedes’e kadar birçok önemli marka ile işbirliği kapılarını araladıklarını söyledi. Hedeflerine ulaşmada önemli yol kat ettiklerini vurgulayan Kaya, özellikle geçtiğimiz yıl başında devreye giren TAYSAD Almanya Ofisi ile müthiş gelişmeler yaşadıklarını, olağanüstü bilgi ve işbirliği taleplerinin geldiğinin altını çizdi.

ÇİN VE ABD’DE DE TAYSAD OFİSİ AÇILACAK

Almanya’nın ardından bu yıl da öncelikle Çin’de, daha sonra da ABD’de TAYSAD ofisi açmak için girişimlere başladıklarını ifade eden Kaya, "Ufkumuzu ne kadar geniş tutarsak, hedeflerimiz de o oranda büyüyor. Böyle global olunuyor" dedi.

Kaya, 2012 hedeflerinde üretimin ve ihracatın yanı sıra yatırım anlamında da 5 ülkeye dikkat çekerek üyelere şöyle seslendi: "Çin’de çok önemli gelişmeler oluyor. 18 milyon adedi aşan üretimi nedeniyle burayı mutlaka takip edin. Hindistan’dan daha üstün tedarik imkanlarına sahibiz. 3.5 milyonu aşan üretimi ile Hindistan TAYSAD üyelerini bekliyor. Rusya’da ise 1.7 milyon adetlik üretim için yetersiz yan sanayi var. Bu ülkeden de müthiş bir talep var. Türk yan sanayisini mutlaka burada görmek istiyorlar. Ayrıca kamyon ve traktör üretim merkezi haline gelen Belarusya’yı da kesinlikle ziyaret edin, imkanlarını görün. Bir diğer ülke Brezilya ise 3.7 milyon adetlik üretimiyle ürün gamı olarak bizimle aynı, burada iş alan orada kesinlikle iş yapar.

Bunların dışında 2012’de motor ve şanzıman grubu ile elektrik ve elektronik parça sistemleri ile savunma sanayine ağırlık vermeliyiz. Yan sanayimizde 2011’de hedeflediğimiz 30 Ar-Ge merkezini iki fazlasıyla tamamlarken, bu yıl da bu merkezleri 50’ye çıkarmayı öngörüyoruz." TAYSAD üye toplantısına katılarak 2012 yılının ekonomik ve finansal öngörülerini paylaşan Prof. Dr. Kerem Alkin, otomotiv yan sanayine gelecek vizyonu sundu.

Toplantıda, TAYSAD üyelerinden FİGES A.Ş.’ye otomotiv ve savunma sanayi arasındaki işbirliğinin artırılması için verdikleri katkılardan ve bu alanda düzenledikleri konferanstan dolayı bir teşekkür plaketi verildi.

(Milliyet)
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder