banner181

Bakan Eroğlu: Bir miyar dekardan fazla araziyi suya kavuşturduk

15 Ocak 2012 Pazar 12:54
Bu haber 973 kez okundu

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin en büyük yatırımcı kurumu olduklarını belirterek, “Şu ana kadar bin 27 tesisin açılışını gerçekleştirdik. Bunlardan 206’sı barajdır. Bir milyardan dekardan fazla araziyi sulamaya...

Bakan Eroğlu: Bir miyar dekardan fazla araziyi suya kavuşturduk
Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin en büyük yatırımcı kurumu olduklarını belirterek, “Şu ana kadar bin 27 tesisin açılışını gerçekleştirdik. Bunlardan 206’sı barajdır. Bir milyardan dekardan fazla araziyi sulamaya açtık. 49 yerleşim yerine içme suyu temin ettik.” dedi.
        Çukurova bölgesinin baraj sulama ve taşkın korumaları açısından çok önemli olduğunu bildiren Bakan Eroğlu, “Bu bölgeyi yayla turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. Dünya yayla turizmine tanıtmak istiyoruz, yıldızı parlak bu bölgenin.” ifadelerini kullandı.
        Türkiye ile Suriye arasında Asi nehri üzerine kurulacak dostluk barajı konusunda her hangi bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Bakan Eroğlu, “Suriye ile 51 işbirliği anlaşması yaptık. Baraj konusunda 5 tane ikil işbirliği anlaşması var. Bunlardan biri dostluk barajı, her şey tamamlandı. Normal seyrinde devam ediyor, bir problem gözükmüyor. Biz onlara Dicle Nehri'nden 165 bin dekar alanın sulanması karşılığında anlaşma yaptık su veriyoruz. İşbirliği anlaşmalarına onlar sadık olduğu sürece bizde sadığız.” şeklinde konuştu.
        Bakan Eroğlu, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Kilis 2003-2011 yılları yatırımları konulu bölgesel toplantısına katıldı. DSİ 6. Bölge Müdürlüğü Tesisleri'nde basın toplantısı yapan Eroğlu, bu 7 kente yapılan yatırımları anlattı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada; bütün illerde yıllarca atıl kalmış yatırımları canlandırıp hayalleri gerçeğe dönüştürmek için harekete geçtiklerini, her ilin önceliklerini belirleyerek kaynaklarını bu doğrultuda yönlendirdiklerini ifade etti. Çukurova’nın bereketine bereket katmak için Adana’da Yumurtalık sulaması ve Çiçekli sulamasının Osmaniye’de Savrun sulamasını tamamladıklarını aktaran Bakan Eroğlu, "Kilis'te Seve Barajı, Gaziantep’te Kayacık, Alleben ve Yamaçoba barajlarını, Kahramanmaraş’ta Ayvalı ve Kılavuzlu barajlarını hizmete açtık. Hatay’da Yayladağı ve Samandağ sulamasını tamamladık. Ayrıca Mersin’de Alaköprü ve Pamukluk barajları için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin’de içme suyu tesislerini bitirdik.” dedi.
        Bakanlık tarafından bu 7 şehre 2003-2011 yılları arısında 2 milyar 438 milyon 858 bin TL tutarında yatırım yapıldığını vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu, tesislerin açılışlarını da söz verdikleri tarihlerde gerçekleştirdiklerini kaydetti.

        ADANA YATIRIMLARI
        Bakan Eroğlu, Adana’da 8 yılda 539 milyon 112 bin TL tutarında yatırım yaptıklarını belirtti. Eroğlu, “Sulama alanın tamamlanan 11 tesislerle 351 bin 720 dekar tarım arazinin sulanması sağlandı. Taşkın korumaları engellemek için 15 tesis yaptık. Bu sayede 15 yerleşim alanı bir sanayi sitesi ve 40 dekar arazi taşkından korundu. 49 yerleşim yerine içme suyu temin ettik. 9 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Yılda 139 milyon TL katkı sağladık. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı ilan edildi.” diye konuştu.         
        Orman Bölge Müdürlüğü’nün Adana’da son 8 yılda 1 milyon 324 bin dekar alanda çalışma yaptığına dikkat çeken Bakan Eroğlu, “Bu bölgelere 70 milyon fidan dikildi. Süt koyunculuğu, süt sığırcılığı ve güneş enerji sistemi konularında orman köylülerine 12 milyon TL destek verildi. Ayrıca orman köylüleri ve kooperatiflere 85 milyon TL kredi verildi. Bunlarla birlikte 8 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuruldu. Adana ve Hatay için çok önemli radar kurduk bu bölgeye hizmet edecek." dedi.

    MERSİN YATIRIMLARI
    Mersin’e 8 yılda 271 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını aktaran Bakan Eroğlu, şöyle devam etti: “Sulama alanında 41 bin 780 dekar alana su verildi. Bulanlardan 18 milyon 800 TL gelir sağladık. Mersin içme suyu isale hattı tamamlanarak şehre 47 milyon 500 bin metreküp su temin edilmiştir. 22 tesis yaparak 20 yerleşim yeri 340 dekar arazi taşkın zararından korunmuştur. Mersin’de bin günde bin gölet kapsamında 9 gölet hazırladık. Toplam 18 tana gölet mersine kazandıracağız. Bu göletlerle 4 bin 944 dekar alan sulanacak. 8 mesire yeri 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edildi. Orman müdürlüğümüz Mersin’de 8 yılda 1 milyon 440 dekar arazide çalışma yaptı. 121 milyon adet fidanı toprakla buluşturdu. Mersinde orman köylülerine süt sığırcılığı süt koyuculuğu ve güneş enerjisi sistemi konularında 7 milyon 357 bin TL destek verildi. Ayrıca orman köylüleri kooperatiflerine 387 milyon TL kredi sağlandı. 6 adet meteoroloji gözlem istasyonu kuruldu.
    Bakan Eroğlu, diğer illerdeki yatırımları şu şekilde özetledi;

    HATAY YATIRIMLARI
    Bu şehrimize de 8 yılda 320 milyon lira yatırım yaptık. 7 adet içme suyu tesisini tamamlayarak 77 bin dekar tarım arazisinin de sulanmasını sağladık. Taşkın korumada önemli yatırımlar yaptık. Tamamlanan 18 adet tesisle 16 yerleşim yeri 1 adet OSB ve 800 dekar tarım arazisi taşkından korundu. 60 yıldır konuşulan Reyhanlı barajının temelini attık. Bitiş tarihini bir yıl önceye çektik. İskenderun arıtma tesisi tamamlandı. Bin günde bin gölet kapsamında Türkiye genelinde 200 - 300 bin dekar alanı sulayacak. Hatay’da 2 bin 348 hektar alanda sulama yapacağız. Orman müdürlüğümüz 134 bin 750 bin dekarda çalıştı. Bu alanlara 6 milyon 877 bin fidan dikildi. 24 adet taşkından koruması için tesisin ise yapımına devam ediliyor. Orman köylülerine 5.3 milyon TL destek verilirken kooperatiflere ise 21 milyon lira da kredi imkanı sağlandı.

    GAZİANTEP YATIRIMLARI
    Gaziantep’e geçen 8 yılda 432 milyon TL tutarında yatırım yaptık. 3 içme suyu tesisini tamamlayarak şehre yılda 48 milyon metreküp içme suyu verilere kentin 2018 yılına kadarki su ihtiyacını karşılandı. 3 baraj ve sulama tesisinin tamamlanmasıyla bu ilimizde de 208 bin dekar arazinin sulanmasını sağladık. Kentimizi taşkından korumak amacıyla 12 adet tesis inşa ettik. Bu tesisler sayesinde 15 yerleşim yerini taşkınlardan koruduk. Gaziantep Ardıl barajını bekliyor. Bununla ilgili proje çalışmaları bitiğinde hemen inşasına başlayacağız. Bin günde bin gölet kapsamında 7 gölet yapacağız. Bu göletlerde toplam bin 543 hektar araziyi sulayacak. Orman müdürlüğü 159 bin 380 dekar arazide çalıştı. Bu alanlara 18 milyon adet fidan dikildi. Köylülerimize 2.5 milyon lira destek, 3.3 milyon lira da kredi verilmiştir. Türkiye’yi organik bal ihracat merkezi haline getireceğiz. 132 adet bal ormanı kurduk. Suyu hazır etrafını çeviriyoruz. Organik bir alanda arıcılar gelip kovanlarını yerleştiriyor. Sıcak mevsimlerde yaylalara intikali için kolaylık sağladık.

    KAHRAMANMARAŞ YATIRIMLARI
    Aynı süre içerisinde Kahramanmaraş’ta da 668 milyon 637 bin TL tutarında yatırım yaptık. Ayvali Barajı ve arıtma tesisiyle bu kentimize yılda 52 metre küp su temin ederek 2028’e kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılamış olduk. Tamamlanan tesislerde 998 bin 660 dekar arazinin sulanmasını sağladık. Açık sulama sistemlerini terk ettik kapalı, basınçlık, damlama sistemleri kuruyoruz. Taşkın korumada 33 tesisin tamamlanmasıyla birlikte 30 adet yerleşim yeri 38 bin 400 dekar alanı taşkından koruduk. Bin günde bin gölet kapsamında 21 gölet yapılacak. Toplam 5 bin 183 dekar alan sulanacak. Orman müdürlüğü 661 bin dekar alanda çalışma yaptı 61 milyon fidan dikimini gerçekleştirdi.

    OSMANİYE YATIRIMLARI
    Bu şehrimize de 115 milyon 758 bin TL tutarında yatırım yapıldı. Sulama alında yapılan yatırımlarla 103 bin 740 dekar tarım arazisi suya kavuştu. Yapacağımız 5 göletle 6 bin 538 dekar alan sulanacak. Taşkın koruma için yapılan 10 tesisle 10 yerleşim yeri ve 4 bin dekar alan taşkınlardan korunacak. Köylülerimize 5 milyon lira deste ile birlikte 22 milyon lira kredi imkanı sağlandı. 62 bin dekar ormanlık alanda yapılan çalışmalarda 12 milyon fidan dikildi.

    KİLİS YATIRIMLARI
    Kilis’e de 113 milyon liralık yatırım yaptık. Şehre 6 milyon metreküp su vererek 2020 yılına kadar Kilis’in içme suyu sorununu çözdük. Yapılan bu 3 tesisle ilimizde 4 bin 260 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağladık. Orman müdürlüğü 8 yılda 5 bin dekar alanda çalışma yaparken yaklaşık 4 milyon fidan dikildi. Orman köylülerine 1.5 milyon lira destek 1.4 milyon lira de kredi desteği verildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder