banner181

AB, kredi notların düşürülmesini ‘absürt’ olarak değerlendirdi

14 Ocak 2012 Cumartesi 14:32
Bu haber 1340 kez okundu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Euro Bölgesi'ndeki 9 ülkenin kredi notunu indirmesine AB’den tepki geldi. Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu Komiseri Olli Rehn ‘‘Alınan absürt kararı üzüntü ile karşılıyorum.’’...

AB, kredi notların düşürülmesini ‘absürt' olarak değerlendirdi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Euro Bölgesi'ndeki 9 ülkenin kredi notunu indirmesine AB’den tepki geldi. Avrupa Komisyonu’nun ekonomiden sorumlu Komiseri Olli Rehn ‘‘Alınan absürt kararı üzüntü ile karşılıyorum.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin, Euro Bölgesi'ndeki 17 ülkeden 9'unun notunu düşürmesine sert tepkiler geliyor. Avrupa Komisyonu kararın zamanlamasına dikkat çekerek ‘absürt’ olarak değerlendirirken, Belçika Ekonomi Bakanı Steven Vanackere ‘‘Derecelendirme kuruluşu obsesyonundan çıkmamız gerekiyor.Onlar bir yerde mevcut ekonomik durumun fotoğrafını çekerken bazen reel pazarların gerisinde kalabiliyorlar.’’ diyerek bu kuruluşların değerlendirmelerini ciddiye alınmaması gerektiğini savundu.

Eski bakanlardan Luc Van den Bossche ise S&P’a yönelttiği eleştirilerinde şu sözlere yer verdi: ‘‘Aynı reyting bürosu Lehman Brothers’a son gününe kadar AAA notu verdi. Fakat anlaşıldı ki o kadar da güçlü yapıda değillermiş. Lehman Brothers 2008 iflas etti fakat büroya göre çok sağlıklı idi.’’

AB Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ‘‘Üzülerek görüyorum ki değerlendirme kararının zamanlaması tesadüfi değil. Standard & Poor’s’un son değerlendirmesi absürt bir karardır. Çünkü kredi notları düşürülen Avrupa ülkeleri ekonomik krizden çıkmak için çaba içerisindeler. Son yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki sağlıklı bir bütçe düzenlemesi ile ekonomik yapısal değişimler kaçınılmazdır.’’ sözlerine yer verdi.

S&P İtalya, İspanya, Portekiz ve Rum Kesimi'nin notunu 2 derece düşürürken Fransa, Avusturya, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notlarını birer kademe indirdi. İtalya'nın A olan notu BBB'ye çekildi. Portekiz'in notu ise Yunanistan'a yapıldığı gibi 'çöp' olarak nitelenen seviyeye geriletildi. S&P en üst seviyede nota sahip Fransa ve Avusturya'nın notlarını, AAA'dan AA'ya çekti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder