banner181

Bakan Eker: Kars’a Organize Hayvancılık Bölgesi kuruyoruz

14 Ocak 2012 Cumartesi 18:52
Bu haber 1760 kez okundu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ile ortaklaşa yürütülecek olan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi'nin tanıtımına katılmak için Kars’a geldi. Bakan Eker, Kars Halk Eğitim Merkezi'nde...

Bakan Eker: Kars'a Organize Hayvancılık Bölgesi kuruyoruz
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ile ortaklaşa yürütülecek olan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi'nin tanıtımına katılmak için Kars’a geldi. Bakan Eker, Kars Halk Eğitim Merkezi'nde biraraya geldiği protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Karslılara ilde Organize Hayvancılık Bölgesi'nin kurulacağının müjdesini verdi.
Bakan Eker, "Daha önceden bu hususlar sanayi bakanlığının bünyesinde idi şimdi bu yetki bizde ve biz Türkiye’de tespit ettiğimiz öncelikli bölgelerde hayvancılık ise hayvancılık seracılık ise seracılık diğer tarımsal faaliyetlerle ilgili ise diğer tarımsal faaliyetler ile ilgili organize bölgeler kuruyoruz. Ve Kars’ı da bu manada bizim ilk proje hazırlayacağımız iller arasına alıyoruz." dedi.
Bakan Eker, Kars’ta ve serhat bölgesinde tabiat şartlarının çetin olduğuna hayatın çok kolay olmadığına değinerek, "Gerçekten alt yapısı ile üretim ilişkileriyle geçmişte uzun yılların sonucunda bölgesel olarak şuanda üzerinde daha çok durmamızı gerektiren yapısı ile önemli gördüğümüz yatırım yapılmasına yeni projelerin hayata geçirilmesinde kararlı olduğumuz bir bölgedir. Bugün bu salonda sizlerle bir projenin tanıtımını, bir projenin başlangıcını birlikte konuşuyoruz görüşüyoruz. Onun için toplandık buraya. 26 milyon 400bin dolarlık bir proje, bu proje Ardahan, Kars ve Artvin illerinde uygulanacaktır." dedi.

"200 DÖNÜM ALAN MODERN BİR TARIMSAL ÜRETİM ALANI HALİNE GETİRİLMİŞ OLUYOR"
Bakan Eker, Kars- Arpaçay- Bayburt sulama sahasında 32 tane köyde 200 bin dönüm alanda arazi toplulaştırma ve tarla işi geliştirme hizmetlerinin yapılacağını vurgulayarak, "Bu bütçe 20 milyon lira ve bu yılın içerisinde ve bu ay içerisinde ihale yapılıyor. Bu müjdeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu toplulaştırma bu bölgede 200 dönüm alanda hem parsel büyütülüyor. Hem tarla içi yollar yapılıyor. Hem dıranaj ve sair çalışmalar ile hizmetler götürülüyor. Ve o alan modern bir tarımsal üretim alanı haline getirilmiş oluyor." müjdesini verdi.
Bakan Eker Kars ve çevresine hayvancılıkta verilen destekte diğer bölgelerden ilave olarak bazı yeni destekler düşündüklerini belirterek, "Etçi ırklarla hayvancılık yapan çiftçilere ilave hayvan başı destek getiriyoruz. Normali 125 lira hayvan başı destek biz burada 100 lirada daha ilave destek vereceğiz." dedi.
Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Sultan Murat Dereci, Bakan Eker'e yöreye özgü kilim hediye etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder