banner181

Hindistan, Facebook ile Google’un aralarında olduğu 21 siteye dava açtı

14 Ocak 2012 Cumartesi 15:58
Bu haber 1512 kez okundu

Hindistan, aralarında Facebook, Google ve Yahoo’nun da bulunduğu 21 sosyal paylaşım siteleri hakkında “ülke liderleri ve dini figürlerle ilgili hakaret içeren materyalleri kaldırmayı kabul etmedikleri için” dava açtı. Hindistan hükümeti,...

Hindistan, Facebook ile Google'un aralarında olduğu 21 siteye dava açtı
Hindistan, aralarında Facebook, Google ve Yahoo’nun da bulunduğu 21 sosyal paylaşım siteleri hakkında “ülke liderleri ve dini figürlerle ilgili hakaret içeren materyalleri kaldırmayı kabul etmedikleri için” dava açtı.

Hindistan hükümeti, Başbakan Manmohan Singh ve iktidardaki Kongre Partisi lideri Sonia Gandhi ile ülkedeki önemli dinlerin kutsal saydıkları figürler ile ilgili hakaret içeren materyallerden rahatsız. Hakaret içeren resimler arasında Müslümanların kutsal topraklarının da yer aldığı ifade ediliyor.

Hindistan hükümeti, Yeni Delhi mahkemesine dava için yeterli belge olduğunu söylerken, 21 sosyal paylaşım sitesi hakkında “sınıflar arasında nefreti yaymak ve milli bütünlüğe önyargı oluşturmak” suçundan dava açıldı.

Hindiatan’ın Press Trust of India haber ajansı, dava açılan 21 site arasında Google, Facebook, Yahoo ve Microsoft gibi dünyaca ünlü şirketler olduğunu açıkladı.

Dava açılmasında sonra söz konusu sitelerden henüz bir açıklama yapılmazken, Facebook geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, “nefret, tehdit ve şiddet ile çıplaklık içeren” materyalleri sileceğini bildirmişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder