banner181

İhracatı yüzde 24 artan Manisa, üç büyük ili geride bıraktı

14 Ocak 2012 Cumartesi 12:44
Bu haber 886 kez okundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ilin son yıllarda büyük bir atılım içine girdiğini, sanayisiyle, tarımıyla, kültür mirasıyla ve turizmiyle Ege Bölgesi'nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi....

İhracatı yüzde 24 artan Manisa, üç büyük ili geride bıraktı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ilin son yıllarda büyük bir atılım içine girdiğini, sanayisiyle, tarımıyla, kültür mirasıyla ve turizmiyle Ege Bölgesi'nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Manisa’nın ihracat yapan iller arasında yedinci, ihracatını arttıran iller arasında beşinci sırada olduğunu belirten Tanrıverdi, en fazla ihracat yapan iller arasında ise yüzde 24 artışla İstanbul, Ankara ve İzmir’i geride bıraktığını bildirdi.
"Manisa İçin Ortak Akıl" toplantılarının ikincisi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi başkanlığında Saruhan Otel’de yapıldı. Açılışta konuşan Tanrıverdi, Manisa'nın her yönüyle bir tarih, ilim ve medeniyet şehri olduğunu, yatırımcılar için en uygun illerin başında geldiğini, ticaretin, sanayinin ve tarıma dayalı sanayinin bölgedeki merkezi olmaya aday olduğunu söyledi. Özellikle 2002 yılından sonraki altyapı yatırımları, istihdama gösterilen kolaylıklar, teşvik kapsamında 3. Bölge’de olması ve yatırım yapmak isteyen işverenlere, girişimcilere verilen desteklerle cazibe merkezi olduğunu ifade etti. Türkiye faaliyet gösteren en büyük 500 firmadan 18 tanesinin Manisa’da bulunduğuna dikkat çeken Milletvekili Tanrıverdi, ülkedeki çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 88, tütünün yüzde 43 ve zeytinin yüzde 19'unun burada üretildiğini kaydetti. Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB)'nden 100'ü aşkın ülkeye ihracat yapıldığına söyleyen Tanrıverdi, “Manisa, nüfus bakımından Türkiye’nin 14. büyük ilidir. İnşallah 2014 yılındaki mahalli idareler seçimlerine de büyükşehir olarak girecektir. MOSB’de çalışan ama her gün İzmir’de ikamet eden yaklaşık 15 bin kişi var. Bunların sayısı, aileleriyle birlikte 50 bine ulaşmakta. Bu insanların Manisa’da ikamet ettiğini, alışverişini burada yaptığını düşünün. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün. Yeni sosyal imkanlar sunmalıyız, alternatifler getirmeliyiz. Hastanelerimizi, okullarımızı, yollarımızı, mekanlarımızı, sosyal donatı alanlarımızı daha iyi hale getirmeliyiz ki Manisa büyüsün, gelişsin. Bütün bunları yaparken de siyasi her türlü mülahazadan, şahsi çıkarlarımızdan uzak bir anlayış içinde olmalıyız. Manisa’ya gelecek bir hizmeti, akacak bir geliri engellemeyi asla düşünmemeliyiz. Geçmişte bunun kötü örneklerini, can sıkıcı gelişmeleri maalesef yaşadık, bunları tekrarlamamalıyız.” dedi.
Hüseyin Tanrıverdi, ortak aklın çeşitli siyasi, dini ve toplumsal görüşlere sahip insanların, ortak bir hedef etrafında birleşerek konsensüs sağlayıp ortaya koyduğu çalışmanın adı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Burada önyargımız, ön fikirlerimiz olmadan, kendimize ait hissettiğimiz her türlü oluşumdan bağımsız olarak, sadece Manisa için birlikteyiz. Manisalılar olarak, Manisa’da yaşayanlar olarak bu kente borcumuz vardır. Manisa’nın ileri gelenleri olarak, hepimize düşen görevler vardır. Bugüne kadar elbette her birimiz, mevkilerimiz gereği ve imkanlarımız ölçüsünde Manisa’ya hizmet ettik. Şnu gördük ki elbirliği, güç birliği yapıldığında hizmetler, eserler daha çabuk ve kolay ortaya çıkmaktadır.”
Toplantıya AK Parti milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş ve Uğur Aydemir, Manisa Vali Yardımcısı Osman Eren, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanlarıyla sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantı. Tanrıverdi’nin konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder