banner181

Gurbetçiler, TBMM'ye "Köln Milletvekili" göndermek istiyor

14 Ocak 2012 Cumartesi 12:44
Bu haber 1181 kez okundu

Avrupalı Türk Demokratlar Biriği (UETD), Türkiye’deki yeni Anayasa çalışmaları sürecinde yurt dışındaki Türklerin taleplerini içeren ve 20 ana başlıktan oluşan bir Anayasa çalışması yaptı.Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya...

Gurbetçiler, TBMM'ye
Avrupalı Türk Demokratlar Biriği (UETD), Türkiye’deki yeni Anayasa çalışmaları sürecinde yurt dışındaki Türklerin taleplerini içeren ve 20 ana başlıktan oluşan bir Anayasa çalışması yaptı.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya sunulan çalışma ile ilgili açıklama yapan UETD yöneticileri ve hukukçular, yurt dışındaki 6 milyon Türkün iradesinin yeni Anayasa’ya yansımasının önemine vurgu yaptı. Çalışmada sadece seçme değil, kendi vekillerini TBMM’ye gönderme, Avrupalı Türklerle kültürel bağların anayasal güvence altına alınması, çifte vatandaşlık çalışmalarının sürdürülmesi talebi öne çıkıyor.

“21. Yüzyılın Demokrasi ve Barış Yıldızı Türkiye’nin yeni Anayasası” başlığını taşıyan çalışma, UETD Genel Merkezi’nde dün yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Herkesin anlayabileceği, kısa ve öz bir anayasa istediklerini ifade eden UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan, “İnsanlarımıza belli dini, milli görüşler lanse edilmemeli. Türkiye’de anayasa yapılmasında belli bir ideoloji oturmuş, bu aşılabilecek mi, bunu takip edeceğiz.” dedi.

Çalışmanın genel koordinatörü Avukat İsrafil Kahraman ise, “Avrupa’da 6 milyon Türk yaşıyor, bu İzmir’den büyük bir nüfus. Bu büyük kesimin iradesinin de yeni Anayasa’ya yansıması lazım ki, onlar da bu anayasayı benimsesin.” dedi. Kahraman; İtalyan ve Fransız anayasalarında olduğu gibi Türk diasporasına kendi vekilleriyle TBMM’de temsil hakkı verilemesini istediklerini ifade etti.

UETD Genel Sekreteri Salih Altınışık i arkadaşlarının çalışmayı Anayasa Komisyon Başkanı Burhan Kuzu’ya takdim ettiklerini, gelecek günlerde ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le görüşüp konuyu orada da gündeme getireceklerini kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder