banner181

Enerji vurgununda 8 kişi tutuklandı

14 Ocak 2012 Cumartesi 13:16
Bu haber 1304 kez okundu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde araç kumandasıyla elektrik sayaçlarını durdurarak enerji vurgunu yaptıkları iddia edilen şebeke üyesi 12 kişiden 8’i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. 4 kişi de tutuksuz...

Enerji vurgununda 8 kişi tutuklandı
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde araç kumandasıyla elektrik sayaçlarını durdurarak enerji vurgunu yaptıkları iddia edilen şebeke üyesi 12 kişiden 8’i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. 4 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Geçtiğimiz günlerde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde polis, Dedaş İlçe Müdürlüğüne yönelik düzenlediği operasyonda ilginç enerji hırsızlığını ortaya çıkardı. Araç kumandası elektrik sayaçlarını durdurarak enerji hırsızlığı yaptıkları ileri sürülen şebekenin 4 yılda 700 milyon lira vurgun yaptığı iddia edildi. 6 ay boyunca şebekeyi yakın takibe alan polis, araç kumandası ile 110 elektrik sayacına ve bilgisayarlara el konuldu.
Mardin Emniyet Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince, Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, enerji hırsızlığı amacıyla kurulan örgüt faaliyetlerine yönelik yapılan araştırmada; tarımsal sulama alanı kuyu sayacı, ev ve iş yerlerinde kullanılmakta olan Dedaş'a ait elektrik sayaçlarında; elektrik sayaçlarının içerisinde ek tertibat kurarak her ay sabit fiyat gelmesinin sağlanmasını sağlayan 12 kişilik şebeke gözaltına alındığı belirtildi.

DEVLETİ 700 MİLYON LİRA DOLANDIRDILAR
Konu ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi” Gözaltına alınan şahısların Kızıltepe 4ilçesinde, elektrik sayacına yapılan kumandalı bir sistemle sayacın istenildiği zaman kapatılıp-açılması, sayaca gelen elektrik akımının çoğunluğunun bir iletken ile numaratöre girmeden sayacın çıkışına bağlanması veya akımı hiç sayaca uğratmadan harici hat çekerek kullanılan endeksin yavaş dönmesinin sağlanması (köprü yöntemi), elektrik sayaçlarının yerinden sökülerek iş yerine getirilip endeksinin düşürülmesi sağladıkları tespit edildi. 2008 ile 2011 yılları arasında 700.000.000 TL kayıp enerji maliyeti) menfaat sağlandığı ve devletin zarara uğratıldığı tespit edildi. Bahse konu suç örgütü içerisinde faaliyet gösteren kişilere yönelik 10.01.2012 günü yapılan planlı operasyonda; S.K., B.A., S.Y., Z.Ç., M.H.B., S.A., Ş.Ç., F.Ç., E.A., F.D., A.A., M.E.K. isimli şahıslar yakalanmıştır. Operasyon kapsamında Mardin merkez, Kızıltepe ve Viranşehir ilçelerinde 16 farklı ikamet ve işyeri ile Kızıltepe Dedaş’ta (Dicle elektrik dağılım anonim şirketi) yapılan aramada, çok sayıda sayaca, 2 adet bilgisayara ve muhtelif evraka el konulmuştur. Enerji hırsızlığı amacıyla örgüt kurmak ve örgüte üye olmak suçundan toplam 12 şahıs, haklarında tanzim edilen soruşturma evrakıyla birlikte adli makamlara sevk edildi. Mahkeme tarafından alınan ifadeleri ardından 8 kişi haksız kazanç ve suç örgütü kurmaktan dolayı tutuklanarak. Cezaevine konuldu. 4 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı açıklandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder