banner181

Maliye’den türev enstrümanlara vergi düzenlemesi

14 Ocak 2012 Cumartesi 13:55
Bu haber 2061 kez okundu

Borsada işlem görmemek kaydıyla, nakdi uzlaşı ile sonuçlanan dövize dayalı işlemler ile altın, hisse senedi gibi diğer kıymetlere dayalı forward, swap ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen gelirler ile foreks işlemleri sonucunda elde edilen gelirler yüzde 5 oranında BSMV’ye tabi tutulacak.

Maliye'den türev enstrümanlara vergi düzenlemesi
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce sadece özelge bazlı veya olaya özgü görüşlerle yönlendirilmeye çalışılan, vergileme esasları belirsiz olan türev enstrümanların BSMV, kurumlar vergisi ve gelir vergisi açısından nasıl vergileneceğini netleştirecek üç tebliği Başbakanlık’a gönderildiğini söyledi. Maliye Bakanlığı yetkilileri, tebliğle söz konusu enstrümanların vergileme esaslarının netleştirilmesinin yanı sıra kullanımlarını da önemli ölçüde kolaylaştıracağını kaydetti.

‘Belirsizlik giderildi’
Şimşek, “Borsada işlem görmemek kaydıyla, nakdi uzlaşı ile sonuçlanan dövize dayalı işlemler ile altın, hisse senedi gibi diğer kıymetlere dayalı forward, swap ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen gelirler ise BSMV’ye tabi tutulacak. Foreks işlemleri  sonucunda elde edilen gelirler de BSMV’ye tabi tutulmaktadır” dedi. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, son dönemde söz konusu enstrümanların  vergilendirilmesinde ortaya çıkan belirsizliği gidermeye çalışıyordu. Yetkililer, söz konusu tebliğle, mevzuatta bulunan ancak vergi uygulamasında sorunlar yaşanan bu enstrümanların durumlarının netleştirilmesinin amaçlandığını ifade ederek, sayılan işlemlerden yüzde 5 BSMV alınmasının kararlaştırıldığını belirttiler.

Öte yandan Şimşek, Türkiye’de kurulu borsalarda yapılan vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmelerinin BSMV’den istisna tutulduğunu belirterek, “Diğer taraftan kambiyo muamelelerinde BSMV oranı sıfır olarak uygulanıyor. Bu nedenle, arbitrajın ve kambiyo işleminin tanımı ve kapsamı net olarak ortaya konurken, borsalarda yapılan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri kapsamındaki istisnaya tabi işlemler de açıklığa kavuşturulmaktadır” dedi.

Gelir ve kurumlar vergisi 
Şimşek, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile varantlardan elde edilen gelirin hesabı ile kurum kazancına dahil edilmesinin tebliğde örneklerle açıklanacağını ifade ederek, “Ek olarak, kurumların dönem sonu itibariyle gerek ellerinde bulunan, gerekse yükümlülük altında oldukları vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini değerleme esasları da açıklanmıştır” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şöyle devam etti:
“Buna göre, tarafları dar mükellef kurumla tam mükellef kurum olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde, dar mükellef kurumun Türkiye’de daimi temsilcisi veya işyeri bulunmaması halinde geçici 67. maddeye göre tevkifat yapılacak, diğer durumlarda tevkifat yapılmayacaktır. Ayrıca, borsalarda yapılan işlemlerde elde edilen gelirler ile varantların gelir vergisi karşısındaki durumu da detaylı olarak açıklanmaktadır.”


Kaynak : Milliyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder