banner181

Özbekistan, yılda ortalama 3 ton bal üretiyor

13 Ocak 2012 Cuma 17:15
Bu haber 891 kez okundu

Pamuk ve doğalgaz zengini Özbekistan’ın yıllık bal üretimi 3 bin tona dayandı.Konuyla ilgili başkent Taşkent’te düzenlenen toplantıda, ülkedeki bal üretimi meselesi ele alındı.             İlgili...

Özbekistan, yılda ortalama 3 ton bal üretiyor
Pamuk ve doğalgaz zengini Özbekistan’ın yıllık bal üretimi 3 bin tona dayandı. Konuyla ilgili başkent Taşkent’te düzenlenen toplantıda, ülkedeki bal üretimi meselesi ele alındı. İlgili kurum temsilcilerinin yanı sıra ülkedeki bal üreticilerinin de iştirak ettiği toplantıda ülke genelindeki toplam bal üretiminin 3 bin ton civarında olduğu belirtildi. Edinilen bilgiye göre, Taşkent çevresinde 225, Fergana vadisinde 2 bin500 ve diğer vilayetlerde de 500 dolayında arıcılık yapan çiftlik bulunuyor.

Bu arada özellikle son yıllarda Aral Gölü ile birlikte bölgede baş gösteren ekolojik sorunun balcılığı da olumsuz etkiliyor. Özbek hükümetinin balcılığı yaygınlaştırma ve bu sahada iş yapanları destekleme adına yeni teşvik planlarını devreye geçirebileceği belirtiliyor. Ülkede balcılığı olumsuz etkileyen unsurlara bağlı olarak bal kalitesinde de düşüş gözlendiği dile getirildi. Özbekistan’da bir litre süzme balın fiyatı yaklaşık 10 dolar dolayında seyrediyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder