banner181

banner213
banner210

Vardan: Hızlı büyümenin arkasında iyi bir idare ve ferasetli yönetim var

14 Ocak 2012 Cumartesi 11:41
Bu haber 702 kez okundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin 2011 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğini belirterek, “Bunun arkasında özellikle son 10 senede iyi bir idarenin...

Vardan: Hızlı büyümenin arkasında iyi bir idare ve ferasetli yönetim var
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin 2011 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğini belirterek, “Bunun arkasında özellikle son 10 senede iyi bir idarenin ve ferasetli yönetimin olduğunu net olarak görebiliriz.” dedi.
    
Türkiye’de 10 yıl önce gecelik faizin 7 binlere ulaştığını, insanların maaşlarını alır almaz döviz bürolarına koştuğunu hatırlatan Vardan, “50-60 milyar doların bir anda uçup gittiği hala hafızalarımızda yerini koruyor. O gün Türkiye, 10 sene sonra dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olacak deselerdi. Hayal gelirdi. Bugün 2010 yılında önemli bir büyüme gerçekleştirmiş. 2011’in ilk üç çeyreği itibariyle de en hızlı büyüyen ekonomi olmuş. Bunu da dünyanın krizle boğuştuğu bir dönemde gerçekleştirmiş. Bunun arkasında son özellikle 10 senede iyi bir idarenin ve ferasetli yönetimin olduğunu net olarak görebiliriz. Bugünkü ortam rast gale olmadı. Büyük emeklerle teker teker ortaya çıkarılmış bir ortam.” diye konuştu.

Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD Antalya Şubesi’nin 15. Genel Kurulu’na katıldı. Genel başkan yardımcıları ve üyelerin yoğun katılımıyla gerçekleşen genel kurulda konuşan Vardan, Türkiye’nin 10 yıl önce gecelik faizi yüzde 7 binleri bulmuş bir ülkeden, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip bir ülke konumuna gelindiğine dikkat çekti.

Dünyanın çalkantılı bir süreçten geçtiği bir dönemde elde edilen bu başarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Vardan, şöyle konuştu: “Son dönemlere baktığımızda Türkiye çok önemli bir hadiseyi başarmış durumda. Kişi başı 3 bin dolardan 10 bin dolar milli gelire ulaştık. Bunu hayal bile edemiyorduk. Şimdi 25 bin dolara ulaşma hedefi var. 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkmak çok daha zor. Çünkü bu rakamı elde edebilmek için yapabileceğimiz işler çok farklılaştı. Mutlaka teknoloji üretebilmemiz gerekiyor. Bunun hiç kaçarı yok. Bu konuda yurt dışına milyarlarca dolar para verdiğimizi unutmayın.”

"2012’DE YÜZDE 4 BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Vardan, 2012 yılına dair öngörülerini de paylaştı. 2012 yılında cari açığın yüzde 1- 1,5 seviyelerinde olmasının beklediğini ve bunun da denk bütçe olarak algılanabileceğini ifade eden Vardan, Türkiye’nin GSMH’ya göre kamu borcu Avrupa’da en az olan ülke konumunda olduğunu belirtti. Vardan, makro ekonomik verilere bakıldığında eski krizlere neden olan riskleri görmediklerini ve 2012 yılında yüzde 4 civarında büyüme beklediklerini kaydetti.

Tüm genel kurullara eksiksiz katıldığını hatırlatan Genel Başkan Ömer Cihat Vardan, MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Abdullah Aykut’un, 110 üyeyle birlikte MÜSİAD bayrağını Antalya’da en yukarıya dikmek için çalıştıklarını söyledi.

MÜSİAD Şube Başkanı Abdullah Aykut ise yönetim kurulu olarak üyelerin talepleri doğrultusunda hizmetlerini şekillendirdiklerini vurgulayarak, üyelerini proje ve teşvikler konusunda yardım almak için kendileri ile koordineli çalışmaya davet etti.

Daha sonra tek liste olarak girilen seçimde Abdullah Aykut, yeniden başkan seçilirken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: "Zeki Kökcen, Resul Lekesiz, Hasan Demir, Ramazan Kalken, Mesut İşler, Ali Osman Özden, Mücahit Polat, Murat Menzilcioğlu, Cüneyt Doğan, Yusuf Akgül, Durmuşhan Seyfettin Semani, Mesut Torun, Hüseyin Sarı, Tayfun Bayar, Hüseyin Kadıoğlu, Erdoğan Çetin, Cemil Menderes Abay, Ali Turhan, Ayşegül Tayyar Bekar, Ercan Turgut, Nazmi Yılmaz, Erhan Ay, Ebubekir Avşar ve Yunus Baygeldi."

MÜSİAD Antalya Şubesi Denetim Kurulu ise Süleyman Bilkay, Gürbüz Yumakoğulları, Ömer Atlas, Enver Yiğit, Himmet Fidan ve Muhsin Eskici’den oluştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder