banner181

İtalya'da gemi kazası

14 Ocak 2012 Cumartesi 12:26
Bu haber 1662 kez okundu

İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarından karaya oturan 'Costa Concordia' isimli cruise gemisinde 9 Türk vatandaşın hepsine ulaşıldığı bildirildi.

İtalya'da gemi kazası
 Haber : Eda BERKBAYRAK - Esma ÇAKIR / MİLANO (DHA)

İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarından karaya oturan 'Costa Concordia' isimli cruise gemisinde ölenlerin sayısının 8 e yükseldiği bildirildi. Gemide bulanan 9 Türk vatandaşına ulaşıldığı bildirildi.
Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre gemide bulunan Sırrı Tayfun Bora ve eşi, Mustafa Recep Tunççelik ve eşi, Egemen Filiz ile anne ve babasının yanısıra Almanya'da yaşayan Ajlan Barut ve Reyhan Dinç sağ olarak Santo Stefano Limanı'na ulaşmış durumdalar ve sağlık durumları iyi. Türklerle buluşan Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği yetkilileri, İtalyan mercilerce kendilerine bildirilen 9 Türk'e de ulaşıldığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi. Türk yolcular arasında bulunan ve Almanya'da yaşayan Ajlan Barut ve Reyhan Dinç'in öğle saatlerinde Almanya'ya geri dönecekleri, diğer yedi Türk yolcunun ise öğleden sonra Roma'ya getirileceği bildirildi.

30 METRELİK BİR YARIK AÇILDI
Liman yönetimi cruise gemisiyle ilgili ilk tespitlerin yapıldığını açıkladı. İlk belirlemelere göre sol yanında 30 metrelik bir yarık açılan geminin kayalara çarptığı, kaptanın durumun ciddiyetinin bilinciyle yolcuların daha rahat tahliyesi içingemiyi olabildiğince kıyıya yanaştırmaya çalıştığının tahmin edildiği bildirildi.

"TİTANİK DEHŞETİNİ YAŞADIK"
İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarından Costa Concordia isimli cruise gemisinin karaya oturması sonucunda 8 kişinin hayatını kaybettiği, ikisi ağır 20 kişinin de yaralı olduğu açıklandı. İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarından karaya oturan Costa Concordia isimli cruise gemisinden kurtulan yolcular gruplar halinde adadaki Santo Stefano Limanı'na taşınmaya başlandı. Bir yolcu kaza anını "Titanik dehşetini yaşadık" sözleriyle anlattı. Santo Stefano Limanı'na feribotla nakledilen 600 kişi arasında yeralan İtalyan Pasquale Zumpo, "Tam bir kabustu. Titanik filminde gördüklerimiz yaşadıklarımızın yanında hafif kalır . Gemideki tahliye operasyonu tam anlamıyla felaketti. Kazadan bir saat sonra sandallara bindirmeye başladılar. Gemi yan yatıyordu. Ayakta duramıyorduk. Restorandaki masalar iki duvar arasında gidip geliyordu. Denize atlayanlar olduğunu gördük. Gemi yana yattıkça, bizim binmemiz gereken kurtarma botları da denize dökülüyordu. Bize Titanik dehşetini yaşattılar" dedi. Gemi yolcuları arasında bulunan gazeteci Francesca Migliavacca ise, "Mürettebat dışarı çıkmamazı söylüyordu. İnsanlar kurtarma botlarının başına yığıldı. Bizim bulunduğumuz bot denize indiğinde defalarca geminin gövdesine çarptık. Boşlukta gibiydik. Dehşet vericiydi" ifadesini kullandı. Hırvat bir yolcu ise, "Gemi yan yattığında, kurtarma botlarından biri denize indirilmek istenirken geminin gövdesine çarptı ve bazı kamaraların da hasar görmesine neden oldu. Botta bulunanlardan bazılarının kötü yaralandığını gördük. Ölenler de olabilir" dedi. Balayı için gemide bulunan İtalyan Francesco ve Caterina çifti ise "Bu balayını ömrümüz boyunca unutmayacağız. Biz botlara koştuk ama personel bizi salona döndürmeye çalıştı. Neyse ki onları dinlemedik ve şu anda hayattayız" dedi.Kaynak : Milliyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder