banner181

banner213
banner210

Çeklerle golf, kültür ve arkeoloji turizminde işbirliği yapılacak

13 Ocak 2012 Cuma 15:46
Bu haber 885 kez okundu

Antalya Manavgat Girişimci İşadamları Derneği (MAGİAD), Çek Cumhuriyeti ile başta kültür turizmi ve bölgede yetişen narenciye ürünlerinin ihracında iş birliği yapacak. MAGİAD, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme...

Çeklerle golf, kültür ve arkeoloji turizminde işbirliği yapılacak
Antalya Manavgat Girişimci İşadamları Derneği (MAGİAD), Çek Cumhuriyeti ile başta kültür turizmi ve bölgede yetişen narenciye ürünlerinin ihracında iş birliği yapacak.
MAGİAD, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)'nın desteği ile 24 işadamı ile birlikte 5 günlüğüne Çek Cumhuriyeti'ne ziyarette bulundu. Manavgatlı iş adamları Çek-Türk Genç İşadamları Derneği (ÇETİAD)'ni üyeleri ve Prag Ticaret Baş müşaviri Necmi Uğurlu ile birlikte görüşme yaparak 2 ülke arasında yapılacak yatırımlarla birlikte fikir alışverişinde bulundu. Manavgat'a dönen işadamları yapılacak yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulundu.
MAGİAD Başkanı Hasan Tüter, yaptığı açıklamada 5 günlük Çek Cumhuriyeti gezisinin çok yararlı geçtiğini söyledi. Çek işadamları ile yaptıkları görüşmede Çeklilerin genelde Türkleri çok sevdiğini belirten Tüter, yıllık Antalya'ya 300 bin Çeklinin tatile ve kültür, tarih ve arkeoloji turizmine çıktığını kaydetti.
    Çek Cumhuriyeti Prag ile Manavgat'a bağlı antik Side kentinin kültür, tarih ve arkeoloji turizminde birbiri ile örtüştüğünü anlatan Tüter, 2012 yılında Antalya bölgesine gelen Çekli turist sayısının 400 bin olması için çalışma yapacaklarını bildirdi.
    Çek Cumhuriyeti'nden zenginlerin genelde golf turizmini tercih ettiğini ve Antalya Belek'e geldiklerini belirten Tüter, Manavgat'ta da turizmi 12 aya yaymada acilen bölgede sağlık, kongre ve golf turizmine yönelik yatırımların yapılma vaktinin geldiğini söyledi.
    Tüter, "Çek Cumhuriyeti iş görüşme ziyaretimiz çok yararlı geçti. Çekli işadamlarının ülkemize karşı ilgisi bizi çok sevindirdi. Bunda Avrupa ülkelerinde bazı ülkeler ekonomik krizle mücadele ederken ülkemizdeki ekonomik büyümenin etkisi büyük. Prag tam anlamı ile kültür şehri. Çeklilerin golf ile kültür, tarih ve arkeoloji turizmine ilgileri çok yüksek. Bölgemizde kültür turizminin yaygınlaşması için Antalya'nın doğal ve kültürel varlıklarının Çek Cumhuriyeti'nde çok güzel şekilde tanıtılması gerekir. Bölgemize gelen turist yoğunluğunu da Orta Avrupa ülkeleri oluşturuyor." diye konuştu.

"ÇEK CUMHURİYETİNİN NARENCİYEDE TERCİHİ TÜRKİYE"
Çek Cumhuriyeti'nin narenciye ürünlerinin yüzde 12'ni Türkiye'den karşıladığını belirten Tüter, iyi bir çalışma ile bu rakamın rahatlıkla yüzde 20 seviyesine çıkarılacağını ifade etti. Manavgat'ta 14 bin dekar alanda narenciye üretimin yapıldığını anlatan Tüter, 24 bin ton portakal, mandalina ve limon üretiminin yapıldığını kaydetti.
    Manavgat portakalının son yıllarda marka değerinin çok yükseldiğini belirten Tüter, bölgede üretilen narenciye ürünlerinin Çek Cumhuriyeti'ne ihracı ve ticari ilişkileri geliştirme yönelik işadamlarına her türlü desteği vermeye kararlı olduklarını söyledi. Tüter, "Çeklilerin portakal ihtiyaçlarının yüzde 12'ni ülkemizden sağlaması sevindirici bir durum. Bu rakamı yukarı seviyeye çekmemiz gerekir. Manavgat'ın bu narenciye üretiminde potansiyeli çok büyük." diye konuştu.
Tüter, Çek Cumhuriyeti'nin kişi başına düşen milli gelirinin 25 bin dolar olduğunu sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder