banner181

Denktaş'ın Cenaze Töreni Şekillendi

13 Ocak 2012 Cuma 22:15
Bu haber 2045 kez okundu

Kıbrıs Türk'ünün bağımsızlık mücadelesinin mimarı ve kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş'ın cenaze töreninin ayrıntıları belli oldu.

Denktaş'ın Cenaze Töreni Şekillendi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasta...
8 aydır tedavi gören Rauf Denktaş, çoklu organ yetmezliğinden Cuma gecesi hayatını kaybetti. Haberi duyan Kıbrıslılar hastaneye akın etti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da dışarıda bekleyen kalabalığın duygularına dile getirdi.
Eroğlu, "Baba Denktaş'ımız unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. Kıbrıs Türkünün ve yaslı ailesinin başı sağolsun diyorum." dedi.
Salı Günü Toprağa Verilecek
Denktaş, Salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek.
Olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, cenaze törenine ilişkin ayrıntıları netleştirdi.
Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Eroğlu, Denktaş için ilk törenin vefat ettiği Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde Pazartesi sabahı düzenleneceğini bildirdi.
Tören sonrası Denktaş'ın cenazesi top arabasıyla Cumhurbaşkanlığı sarayına nakledilecek. Burada gerçekleşecek ikinci törenin ardından halkın saygı geçişi başlayacak. Naaş Salı sabahı top arabasıyla bu kez Selimiye Camii'ne taşınarak cenaze namazı kılınacak. Akabinde top arabasıyla önce Girne Kapısı'na, sonra da defnedileceği yere taşınacak.
Ayrıca, 20 Ocak Cuma gününe kadar yas ilan edildi.
Eroğlu'nu arayarak başsağlığı dileyenler arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da vardı. Salı günkü cenaze törenine yurtdışından da geniş katılım olması bekleniyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder