banner181

Yeşilçam Film Akademisi, sinemanın en iyilerini belirleyecek

13 Ocak 2012 Cuma 14:45
Bu haber 1453 kez okundu

Yeşilçam Film Akademisi (YEFA) senaryo yazarları, yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, meslek birlikleri, sendikalar ve dernekler temsilcilerinden oluşan 3 bin kişilik kurul ile sinemanın en iyilerini belirleyecek. Amerika ve Avrupa’da uygulanan...

Yeşilçam Film Akademisi, sinemanın en iyilerini belirleyecek
Yeşilçam Film Akademisi (YEFA) senaryo yazarları, yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, meslek birlikleri, sendikalar ve dernekler temsilcilerinden oluşan 3 bin kişilik kurul ile sinemanın en iyilerini belirleyecek.
Amerika ve Avrupa’da uygulanan akademi modelinin örnek olarak alındığı Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri, önümüzdeki yıl başlayacak. Sinema Güç Birliği’nin Şişli’deki binasında yapılan basın toplantısında ödül sistemi hakkında bilgi verildi.
Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nden (SETEM) İsmail Güneş, adil bir seçim olması için çalıştıklarını söyledi. Filmi seyredenler üzerinden bir oylama yapacaklarını kaydeden Güneş, "Filmi seyretmeyen oy veremeyecek. Kendi en iyisini ve güzelini belirlenemeyecek. İlk etapta 250 kişilik seçiciler kurulu, daha sonra 3 bine çıkacak. Seçici kurul tarafından belirlenen 5 film, 3 bin kişi tarafından izlenecek. İstanbul’un 4 ayrı bölgesinde; Kadıköy, Bakırköy, Beyoğlu ve İstinye'de bu filmler 2 hafta boyunca seyretilecek. Arzu eden e-kolay üzerinden de filmi izleyebilecekler. Seyrettikten sonra e-kolay üzerinden kendilerine tek kullanımlık bir şifre verilecek. Kurul üyeleri siteye girerek kendi en iyi filmlerini, oyuncularını, yönetmenlerini orada belirleyecekler.” dedi.
Sinemazon’dan Atilla Engin de, 250 kişilik ekibin YEFA’nın çekirdeğini oluşturacaklarını söyledi. Binlerce kişilik bir sistemi kurmanın oldukça zor olduğunu kaydeden Engin, “Bu 250 kişi her alanda 5 aday belirleyecekler. Daha sonra meslek birlikleri, derneklerin vakıfların üyelerinden oluşan 3 bin kişi, internet üzerinden arzu ederlerse sinema salonlarından izleyerek oylarını verecekler. Bu sistemler kağıt israfı ortadan kalkacak. Kimse izlemedikleri filmler üzerinde oy veremeyecekler.” diye konuştu.
Sanatçı Mehmet Ali Alabora, bu sistem ile ödüllerin daha adil olarak yapılacağını söyledi. Yeşilçam’ın soyut bir şey olmadığını aktaran Alabora, Yeşilçam’ın bir sinema kültürünün ismi olduğunu dile getirdi. Bu uygulamayla birlikte sinema sektörü üreticilerinin sektördeki kararlara sahip çıkacağını ifade eden Alabora, “Bizim adımıza bizim sektörümüzün sektör ödüllerini kimse veremez. Organizasyonunu yapabilir. Ama bu ödülleri kimse veremez. İlk kez örgütler sektördeki kararlarını net olarak ortaya koyuyorlar. Bundan sonraki kararlarda biz kendimiz karar vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder