banner181

Kan portakalı 4 kat fazla C vitamini bulunduruyor, kansere karşı koruyor

13 Ocak 2012 Cuma 17:28
Bu haber 1011 kez okundu

Hatay’ın Erzin ilçesinde yetişen Kan Portakalı kansere karşı vücudu koruyor. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve içerisinde normal portakallardan 4 kat fazla C vitamini bulunduran 'Kan Portakalı'...

Kan portakalı 4 kat fazla C vitamini bulunduruyor, kansere karşı koruyor
Hatay’ın Erzin ilçesinde yetişen Kan Portakalı kansere karşı vücudu koruyor. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve içerisinde normal portakallardan 4 kat fazla C vitamini bulunduran 'Kan Portakalı' mide ve pankreas kanserini önlüyor.
    Ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağladığı için uzmanlar kışın bol bol kan portakalı yenmesini öneriyor. Kan portakalı kışın hastalıklardan korunmak isteyenler için iyi bir alternatif.
    İlçe çiftçisinin yetiştirdiği Narenciye ile Türkiye Narenciye üretiminin yüzde yirmisini karşıladığını belirten Ziraat Mühendisi Necat Ertaç, Erzin’de uzun yıllardan bu yana yetişen kan portakalının mide ve pankreas kanserini önlediğini söyledi.
    Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek, insanları soğuk algınlığı ve gripten koruyan meyvelerin başında portakal geldiğini ifade eden Necat Ertaç, İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltan portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin'in, damarları ve kılcal damarları güçlendirerek, kalbin zarar görmesini engellediğini ifade etti.
    Portakal suyunda bulunan yüksek miktardaki potasyum, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur, aynı zamanda cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da önler diyen Ertaç, ’’Son dönemde özellikle vücutta yaşlanmayı geciktirici etkisi olan doğal antioksidan içerikleriyle ilgi toplayan bu meyve, zengin besin öğeleriyle de vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Kan portakalı meyvesi içerisinde normal portakaldan dört kat daha fazla C vitamini içeriyor, bu da vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek insanın direncini artırıyor.’’ dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder