banner181

Türkiye'de kanser tedavisinde 'gen transferi' dönemi başlıyor

13 Ocak 2012 Cuma 19:29
Bu haber 2438 kez okundu

Amerika’da kanserin DNA geçmişi hikayesine bakılarak kurgulanan gen transferiyle tedavi yöntemi Türkiye’de de başlayacak.

Türkiye'de kanser tedavisinde 'gen transferi' dönemi başlıyor
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) kurulacak GENOM laboratuarında öncelikle doku transferi yapılması sağlanacak....

Amerika’da kanserin DNA geçmişi hikayesine bakılarak kurgulanan gen transferiyle tedavi yöntemi Türkiye’de de başlayacak. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) kurulacak GENOM laboratuarında öncelikle doku transferi yapılması sağlanacak. YTÜ Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Koyun, bu tedaviyle kanserli hücrelerin tamamen yok edilmeyeceğini belirterek, "Bu tedavi yöntemiyle kanser bloke edilecek. Kanserli hastaların yaşam süresi ve yaşama kalitesini artacak." dedi.
Kanser tedavisinde umut olarak görülen yöntemle ilgili YTÜ Beşiktaş Kampüsü Oditoryum’da basın açıklaması yapıldı. Harvard ve Massachusetts Instıtute Of Technology’den (MIT) gelen Türk araştırmacılar katılımcılara yöntemle ilgili bilgi verdi. Araştırmacıların sunumlarından kısa bir görüntünün alınmasına izin verildi.
Sunumun ardından konuşan Prof. Dr. Ahmet Koyun, YTÜ merkez laboratuarı bünyesinde genom laboratuarı kuracaklarını söyledi. Bu laboratuarın yapacağı en önemli işin kanser tedavisiyle ilgili çalışmaları bir araya getirmek olduğunu aktaran Koyun, "Ülkede kanserle ilgili bilgi ağına önemli katkıda bulunacağız. Normalde kanser tedavisinde kanserli hücreyi ortadan kaldırabilmek için kemoterapi tedavileri işleniyor. Bilinen bir gerçek var ki kemoterapi tedavilerinde bizim yaşamasını istediğimiz dokular da zarar görüyor. Dünyada genetik ve kök hücre tedavileri önemli hale geldi. Yavaş yavaş hayatın içine girmeye hastaların tedavilerinde kullanılmaya başlandı. Üniversitenin genom laboratuarında klasik kanser tedavilerin yanı sıra bir ivmelendirme başlatmak amacıyla kansere sebep olan genin mutasyon haritasına yani onun mazisine bakarak onu bloke etmeye yaralan bir sistem öneriyoruz. Bu sistem Amerika’da 5 merkezde yapılıyor. Bu tedavilerde insanlar yararlanıyorlar." diye konuştu.
Sözkonusu tedavinin kanserli hücrelerin tamamen yok edilmesi gibi anlaşılmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Koyun, "Bu tedavi yöntemiyle kanserli hastaların yaşam süresi ve yaşama kalitesini artırdığı kanıtlanmış durumda. Bu tedavi sürecine Türkiye daha hızlı girmesini sağlamış oluyoruz. Üniversitemiz Harvard ve MIT’den oluşturduğumuz danışmanlarla bilgileri alarak buradaki doktorlara aktaran transfer eden bir çalışma yapacak. Patolojik terslerin önemli bir kısmını burada yapacağımız bir ortam oluşturacağız." ifadesini kullandı.
YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de yıllardır hastalıklar üzerinde çeşitli çalışmalar yapıldığını, son yıllarda ise gen haritasının çıkarılarak gene bağlı hastalıkların tedavisi öne çıktığını dile getirdi. Birçok üniversitede gen araştırma merkezleri kurulduğuna dikkat çeken Yüksek, "Suudi Arabistan’daki ziyaretimizde genetik araştırma merkezini gezdik. Bu araştırma merkezinde Türk’lerin çalıştıklarını gördük. Onlarla yaptığımız görüşmede Türkiye’de de bu merkezlerde kurmak istediğimizi söyledik. Çeşitli araştırmaların ardından bu seviyeye kadar ulaştık." şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder