banner181

Tarihi Bostancı Mektebi, restorasyon ardından kültür evi olarak açıldı

13 Ocak 2012 Cuma 18:20
Bu haber 2427 kez okundu

Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Bostancı Mektebi Kültür Evi hizmete açıldı.     Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Gaziantep'in bir tarih ve kültür...

Tarihi Bostancı Mektebi, restorasyon ardından kültür evi olarak açıldı
Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Bostancı Mektebi Kültür Evi hizmete açıldı.
    Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Gaziantep'in bir tarih ve kültür şehri olduğunu ifade etti. Tahmazoğlu, “Bostancı Mektebi’nin çatısı çökmüş, içerisi madde bağımlılarının yuvası haline gelmişti. Sekiz ay gibi bir sürede Bostancı Mektebi’nin restorasyonunu tamamladık. Burada şimdi bilgisayar, İngilizce kursları, geleneksel Gaziantep el nakışı örneklerinden sim sırma ve Antep işi nakışı, Arapça, Osmanlıca kursları, okuma salonu, kütüphane, internet evi ve aile eğitim dersleri verilecek.'' diye konuştu.
    Tahmazoğlu, proje konusunda ÇEKÜL Vakfı'ndan, restorasyonla ilgili olarak da İl Özel İdaresi'nden destek aldıklarını vurguladı.
    Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de tarihi yapıların yeniden hayat bulması konusunda Gaziantep Valiliği'nin de önemli katkısı olduğunu belirtti.
    Bu yılın sonunda, İpekyolu Kültür Yolu Projesi'nin toplantısının Kasım ayında Gaziantep'te yapılacağını belirten ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, İpekyolu ile beraber Çin'e bağlanacaklarını, Akdeniz'e açılacaklarını, hem Avrupa'nın uçlarına gideceklerini, bu nedenle programın hızlı gitmek zorunda olduğunu ifade etti.
    Gaziantep Valisi Erdal Ata ise Çekül Vakfı Başkanı Sözen'e teşekkür ederek, ÇEKÜL'ün Türkiye'nin bir çok yerindeki tarihi miras ve korunması gereken esere sahip çıktığını belirtti. Yapılan konuşmaların ardından Bostancı Mektebi Kültür Evi’nin açılışı yapıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder