banner181

KCK'da yeni dalga... Leyla Zana'nın evinde arama yaptı

13 Ocak 2012 Cuma 12:23
Bu haber 902 kez okundu

Leyla Zana'nın evi, KESK Genel Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde aramalar sürüyor. BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, eski BDP milletvekili Fatma Kurtulan ve DİHA muhabiri Murat Çiftçi gözaltına alınanlar arasında.

KCK'da yeni dalga... Leyla Zana'nın evinde arama yaptı
PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda milletvekili Leyla Zana'nın Çankaya'da evinde polis arama yaptı. Zana'ya ait olduğu belirtilen bilgisayar ve bazı evraklara el konuldu. Arama sonrası BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan açıklamalarda bulundu.
Sabah 06.30 sıralarında polis ekipleri, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında milletvekili Leyla Zana'nın evinde arama yapmak üzere eve geldi. Polisin evde kimsenin olmaması üzerine kapıyı çilingir ile açtığı öğrenildi. Polisin evde yaptığı arama yaklaşık 3 saat sürdü. Arama sonrası polis ekiplerinin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtilen bilgisayar ve bazı evraklara el koyduğu belirtildi.
Aramanın yapıldığını öğrenen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Leyla Zana'nın Çankaya'daki Koçlar Apartmanı'ndaki evine geldi. Polisin araması sonrası Buldan açıklamalarda bulundu.
Buldan, "Meclis tarafından verilen Leyla Zana'ya ait telefon ve bilgisayarlara ısrarlarımıza rağmen polis tarafından el konuldu. Tutanaklar tutuldu. Bu evin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtiliyordu. Ev, Leyla Zana'nın yakını olan Cahit Yoldaş'a ait. Milletvekili evi olmasına rağmen eve baskın düzenlendi. 10 polis evde kimse olmayınca kapıyı çilingir ile açmış. Arama az önce bitti. Yapamazsınız dememize rağmen arama yapıldı. Gerekçe olarak ise evin CahiT Yoldaş'a ait olması ama burada Leyla Zana'nın oturduğu biliniyordu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile telefonda görüştüm. "Aramanın milletvekili evi olduğu bilinmiyordu ve arama yapıldı'dedi. Buna inanmıyorum. Bugün gözaltılar ve aramalarla ilgili Gültan Kışanak açıklama yapacak"dedi.

16 İLDE ARAMA YAPILIYOR
Bir çok ilde PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon yapılıyor. Operasyon kapsamında Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde ve Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin binasında arama yapılıyor. Eski BDP'li vekil Fatma Kurtulan'ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtiliyor.

ANKARA
Ankara'da KESK Genel Merkezi'nde yapılan bir aramanın bir KESK üyesinin ofisinde olduğu belirtiliyor. Soruşturma kapsamında Eski DEHAP Genel Başkanı şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, eski BDP'li vekil Fatma Kurtulan ve DİHA muhabiri Murat Çiftçi'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtiliyor.

LEYLA ZANA'NIN EVİNE BASKIN
Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın Ankara Çankaya'daki evine de baskın düzenlendi. Evin kapısı polis tarafından kırılırken, Zana'nın evde olmadığı bildirildi. Aramalar sürüyor.

İSTANBUL
BDP İstanbul İl Binası'nda arama yapılıyor. İstanbul'daki operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.
SİİRT
BDP İl Başkanlığı'nda arama yapılıyor.
ŞANLIURFA
BDP İl Binası, Eğitim-sen Sendikası, bir dernek ve bir gazetede arama yapılıyor.
DİYARBAKIR VE BATMAN
İstanbul Özel Yetkili Savcılığı'nın talimatıyla Diyarbakır ve Batman'da da sabah erken saatlerde eş zamanlı olarak baskınlar düzenlendi. Baskınlarda BDP il başkanlıkları dahil bir çok sivil toplum örgütlerine ait merkezler aranıyor. Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin binasında arama yapılıyor.
MERSİN
Mersin'de bir kişiyi gözaltına alan polis BDP İl Binası'nda arama yapıyor.

VAN'DA HASARLI BELEDİYE BİNASINA KCK OPERASYONU
KCK operasyonları kapsamında Van'da belediye ile BDP il binasına baskın düzenlendi. Polis, depremde hasar gören ve boşaltılan belediye binasında bazı evrak ve bilgisayarlara el koyarken herhangi bir gözaltının olmadığı belirtildi. Van'da yaşanan 2 depremin ardından Van Belediye binası hasar görmüş ve boşaltılmıştı. Orta hasarlı olarak rapor verilen belediye binası boşaltılmış, sadece evrak ve bazı bilgisayarların kaldığı öğrenildi.

ESKİ DEP MİLLETVEKİLİ ORHAN DOĞAN'IN EVİNE BASKIN İDDİASI
Bu arada eski DEP Milletvekili Orhan Doğan'ın evine baskın yapıldığı da iddia edildi. Evdeki tüm elektronik eşyalara ve CD'lere el konulduğu öne sürüldü.Kaynak : Milliyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder