banner181
banner210

Belediye bidon koydu, vatandaş atık yağ topladı

13 Ocak 2012 Cuma 10:31
Bu haber 1224 kez okundu

Konak Belediyesi, atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlattığı kampanyada hedeflenen miktarın iki katını toplandı. 2011 yılında 50 bin kg. atık yağ toplamayı hedefleyen belediye, yıl sonunda 104 bin kg.'a ulaştı....

Belediye bidon koydu, vatandaş atık yağ topladı
Konak Belediyesi, atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlattığı kampanyada hedeflenen miktarın iki katını toplandı. 2011 yılında 50 bin kg. atık yağ toplamayı hedefleyen belediye, yıl sonunda 104 bin kg.'a ulaştı. Belediye, vatandaşların projeyi benimsemesi amacıyla atık yağ toplama kaplarını öncelikle kendi hizmet binalarına yerleştirdi. Ardından Gültepe, Mehtap ve Toros semt merkezlerinin yanısıra Güzelyalı Melahat Yılmayan Öğretmenevi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay zabıta karakollarına da bidonlar koyuldu. Pazaryerlerinde de yürütülen kampanyaya destek veren vatandaşların da katkılarıyla 10 ayda 104 bin kg. atık yağ toplanınca, 2012 yılı için hedef büyütüldü.
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, vatandaşların atık yağları teslim edebilmesi için her türlü kolaylığı sağladıklarını söyledi. Muhtarlık ofislerinin de devreye girmesiyle birlikte toplanan atık yağ miktarının ikiye katlandığını belirten Başkan Tartan, 2012 yılında daha da artacağını ifade etti.
Tartan, Çevre Müdürlüğü’nün başlattığı uygulamanın olumlu tepkiler alması sonucu evlere de yaygınlaştırmaya başladıklarını, bu doğrultuda çeşitli noktalara atık yağ varilleri koyulduğunu aktardı. Kızartmalarda kullanılan yağların, lavaboya döküldüğünde çevreye büyük zararlar verdiğini ve içme sularına karıştığını vurgulayan Tartan, şunları kaydetti: “Evlerde de kadınlar atık yağları toplayarak, kendilerine en yakın semt veya zabıta merkezine götürüyor. Böylece hem çevreye zarar vermemiş hem de ekonomiye katkı sağlamış oluyorlar. Alsancak, Kordon ve Güzelyalı'daki kafeterya, restoran ve lokanta gibi işletmelerden de atık yağları topluyoruz. Bu konuda duyarlılık gösteren işletme sahiplerine ve projeye destek veren bütün vatandaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.
Bu arada biriken atık yağların toplanmasından sorumlu olan Ulusal İzmir firması da geri dönüşüm yoluyla biyodizel olarak tekrar kullanıma kazandırıyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder