banner181

Hint Türk işadamları, ticaret köprüsü yemeğinde bir araya geldi

13 Ocak 2012 Cuma 10:47
Bu haber 614 kez okundu

Hindistan'ın en büyük ticaret organizasyonları Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI), Hindistan Sanayi Konfederasyonu (CII), Hindistan İhracatçılar Federasyonu FIEO, Phd House ve IMC Hint Türk İşadamları Derneği (ITBA) ticaret...

Hint Türk işadamları, ticaret köprüsü yemeğinde bir araya geldi
Hindistan'ın en büyük ticaret organizasyonları Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI), Hindistan Sanayi Konfederasyonu (CII), Hindistan İhracatçılar Federasyonu FIEO, Phd House ve IMC Hint Türk İşadamları Derneği (ITBA) ticaret köprüsü yemeğinde bir araya geldi.

Hindistan Türkiye arasında ticaret köprüsü yemeğine Türkiye'nin Hindistan Büyükelçisi Burak Akçapar'ın onur konuğu olarak katıldı. Programda konuşan ITBA ve Hint Türk Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Teyfik Aydınlıoğlu geçen yıl Türkiye'de Hindistan'ın Ankara Büyükelçiliği ile başlattıkları ticaret köprüsü yemeklerine Hindistan'da devam ettiklerini dile getirdi. Aydınlıoğlu, iki ülke arasındaki mevcut ticari potansiyelin hakkıyla değerlendirilmesi için iki ülke işadamlarının birbirini daha iyi tanıması gerektiğini belirtti. Ekonomik bağların sosyal kültürel faaliyetlerin yanı sıra eğitim faaliyetleri ile desteklenirse ticari bağların daha güçlü olacağına inandığını belirten Aydınlıoğlu, ITBA ve Türk okulları olarak iş dünyasına desteğe her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

Aynı zamanda Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Hindistan temsilcisi de olan ITBA'nın ticaret köprüsü yemeğine ilgi büyük oldu. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ISPAT'ın da bir sunumla Hintli yatırımcıları Türkiye'de yatırıma davet ettiği programda konuşan Büyükelçi Akçapar, ITBA'yı gösterdiği gayretlerden dolayı kutladı. Akçapar, iki ülke arasında ticaret köprüsü olan ITBA gibi sivil derneklerin iki ülke işadamlarının birbirini tanımasında çok büyük rolleri olduğunu belirtti. Özellikle son 2 yılda iki ülke arasındaki ticaretin katlanarak 7 milyar dolar sınırına dayandığına değinen Akçapar, dünyanın en hızlı büyüyen iki ekonomisi için bu rakamın çok sınırlı olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin özellikle altyapı ve turizm sektörlerinde dünyanın parmakla sayılan ülkeleri arasında olduğunu dile getiren Büyükelçi, Hindistan'dan daha çok turist beklediklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl Hindistan'dan 75 bin turist Türkiye'ye giderken, Türkiye'den gelen turist sayısının sadece 7 bin olduğunu dile getiren Burak Akçapar, ITBA ve benzeri derneklerin bu eksiği gidermede rollerinin büyük olduğunu dile getirdi.

Programda Osmaniye Girişimci ve İşadamları Derneği Başkanı ve TUSKON üyesi Mahmut Keten, Büyükelçi Burak Akçapar ve Teyfik Aydınlıoğlu'na Osmaniye'yi temsilen hediye takdim etti.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Büyükelçi Akçapar, Hindistan'da faaliyet gösteren Hint Türk İşadamları Derneği'nin Türkiye'yi temsil ve tanıtma gayretlerinden gayet memnun olduklarını dile getirerek, elçilik olarak her konuda desteğe hazır olduklarını belirtti.

Hindistan'da faaliyet gösteren Türk işadamları ve yatırımcıların da katıldığı program, Türkiye hakkında tanıtım videoları, tebliğlerin sunulması ve akşam yemeği ile sona erdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder