banner181

Tüpraş'a ‘enerji verimliliği’ ödülü

12 Ocak 2012 Perşembe 18:35
Bu haber 1439 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SEVAP)’nda Tüpraş 2 ödül aldı. Şirket yarışmada, dört rafinerisinin ortaya koyduğu 14 projeyle yer aldı. SEVAP ödülleri 3. Ulusal...

Tüpraş'a ‘enerji verimliliği' ödülü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SEVAP)’nda Tüpraş 2 ödül aldı. Şirket yarışmada, dört rafinerisinin ortaya koyduğu 14 projeyle yer aldı.
SEVAP ödülleri 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu dahilinde verildi. Bu sene 12’ncisi yapılan yarışma firmaların elektrik tüketimine göre 3 kategoride yapılıyor. Organizasyona Tüpraş’a ait Batman Rafinerisi SEVAP 2 kategorisinde, diğer rafineriler SEVAP 3 kategorisinde katılıyor.
SEVAP-3 kategorisinde 6 bileşen ile İzmir Rafinerisi, SEVAP-2 kategorisinde ise 2 bileşenle Batman Rafinerisi birincilik ödüllerine layık görüldü.
İzmir Rafinerisi yarışmada ‘Ham Petrol Fırınlarında Kimyasal Yıkama ile Enerji Tasarrufu’, ‘Baz Yağları Kompleksi Furfural Ekstraksiyon Ünitesi Isı Entegrasyonu’, ‘Baz Yağları Kompleksi Hydrofinishing Reaktörü Giriş Sıcaklığının Düşürülmesi’,’Baz Yağları Kompleksinde Extract-Solvent Akımının Yeni Bir Eşanjör ile Isıtılması’,’Kuvvet Santrali Kazan Besi Suyu Sıcaklığının Düşürülmesi ile Enerji Tasarrufu’ ve ‘Claus Ünitesi Yanma Havası Isıtma Buharından Tasarruf Edilmesi’ projeleri ile yer aldı. SEVAP 2 kategorisinde birinci olan Batman Rafinerisi ise ‘Plant-100 Ham Petrol Distilasyon Ünitesi F-101 Fırının Yenilenmesi’ ve ‘Plant-1300 Strip Ünitesi Atık Gazının Değerlendirilmesi’ projelerini vitrine çıkardı.
Söz konusu projelerin devreye alınması ile İzmir Rafinerisi’nde 372 bin Gcal/sene (giga kalori /yıl) , Batman Rafinerisinde ise 34 bin 280 Gcal /sene tasarruf elde edildi. Yaklaşık 6,6 milyon lira yatırım değeri olan projeler ile 22 milyon lira enerji tasarrufuna imkan tanındı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder