banner181

Putin: 2012 daha zor olabilir

12 Ocak 2012 Perşembe 18:44
Bu haber 1363 kez okundu

Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümet toplantısında yaptığı açıklamada Rusya’nın yüzde 4,2’lik büyüme hızı ile 2011’de gelişmiş ekonomiler içinde üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Geçen yılın ekonomik verilerini değerlendiren...

Putin: 2012 daha zor olabilir
Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümet toplantısında yaptığı açıklamada Rusya’nın yüzde 4,2’lik büyüme hızı ile 2011’de gelişmiş ekonomiler içinde üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Geçen yılın ekonomik verilerini değerlendiren Putin 2011’in zor bir yıl olduğunu, ancak 2012’nin 2011’den daha zor olabileceği uyarısı yaptı.

Çin’in yüzde 9,5 ve Hindistan’ın da yüzde 7,8 büyüdüğünü hatırlatan Rusya Başbakanı, ABD’nin sadece yüzde 1,6 ve Euro Bölgesi’nin de yüzde 1,5 büyüdüğüne dikkat çekti.

Endüstriyel büyüme açısından da Rusya’nın yüzde 4,7 ile Çin, Hindistan ve Almanya’dan sonra geldiğini ifade eden Putin, Avrupa’nın sanayi açısından yüzde 3,2’lik bir küçülme yaşadığını söyledi.

Rusya’nın borcunun 2011 sonu itibarı ile gayri safi milli hasılanın yüzde 2,5’ine denk geldiğini belirten Putin, Rusya federal bütçesinin de 2011’de yüzde 0,8 artı verdiğini kaydetti. Almanya’nın yüzde 4,3 ve Euro Bölgesi’nin yüzde 6,2 oranında bütçe açığı verdikleri karşılaştırması yapan Putin, “Daha fazla alarm veren durumlar var. Yunanistan’ın bütçe açığı gayri safi milli hasılasının yüzde 10,8’ine ulaştı. İspanya’da bu rakam yüzde 9,3, Fransa’da yüzde 7,1, İngiltere’de yüzde 11,2, ABD’de yüzde 9,6 ve Japonya’da yüzde 10,3.” dedi.

Rusya’nın petrol fiyatlarına bağlı ekonomik yapısının çeşitlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Putin, inovasyona dayalı ekonomik modernizasyon çalışmalarının en az 25 milyon kişiye istihdam sağlayabileceğini belirtti.

Rusya’nın milli rezervinin 2011’de 500 milyar doları aşan rakamla zirve yaptığını hatırlatan Putin, “Rusya altın ve döviz rezervlerini biriktirmeye devam ediyor. Bu açıdan da dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz.” şeklinde konuştu.

2012’nin bir önceki yıldan daha zor olabileceği uyarısı yapan Putin, “Alarm işaretleri gelişmiş ekonomilerden geliyor. Halkımızın çıkarlarını korumak için ciddi çalışmalar ortaya koymamız gerekiyor.” dedi. Rusya’nın seçim sürecine girdiğini ve kendisinin de yarışta olduğunu ifade eden Putin, özellikle konut giderleri ile ilgili faturalarda aşırı zam yapanlarla ilgili görev değişimi yapmak zorunda kalacağını söyledi. Kendisinin görevden almaları çok sevmediğini hatırlatan Putin, “Ne kadar nefret etsem de başkan seçilirsem bu insanları görevden alacağım. Maalesef son yıllarda bazı bölgelerde durum kontrol altında değil. Sizden durumu kontrol altında bulundurmanızı ve benzer sorunların tekrarlanmamasını istiyorum.” eleştirisi getirdi. Putin önceki gün yaptığı toplantıda Kirov bölgesinde sıcak su faturalarına yüzde 40 zam yapan valiyi fırçalamıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder