banner181

Yıldız'dan İran'a yaptırım yorumu: Bizim için bağlayıcı olan BM kararlarıdır

12 Ocak 2012 Perşembe 21:15
Bu haber 617 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi. Taner Yıldız, Tüpraş...

Yıldız'dan İran'a yaptırım yorumu: Bizim için bağlayıcı olan BM kararlarıdır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi. Taner Yıldız, Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan petrol ithal etmeye devam ettiğini de bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 3. Ulusal Enerji Forumu ile Fuarı'nın açılış törenine katıldı. Törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, ABD ve AB ülkelerinin İran'a uygulayacağı iddia edilen petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız, "Türkiye, İran'dan petrol ithalatı yapıyor. ABD ve AB ülkelerinin petrole dair yaptırım kararları kulağımıza geliyor. Bizim için bu anlamda bağlayıcı olan BM kararlarıdır. Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan ithalatı devam ediyor. Yani bu anlamda tarafımıza gelen resmi bir belge ya da duyuru yok. AB böyle bir karar almış olabilir. Bu karar AB üyesi olmadığı için Türkiye'yi bağlamıyor." ifadelerini kullandı.
Gazetecilerin "Otomobillerin enerji kullanımını artırdığını dile getirdiniz. Bu anlamda toplu taşımaya eğilinmesini mi öneriyor sunuz?" sorusunu da Yıldız, şöyle
cevapladı:
"Burada hususi otomobile 1 yerine 2-3 bireyin alınması iyi bir seçenek olabilir. Toplu taşımacılık hususi otomobillerde de olabilir. Kuşku yok bu, ülkenin ve toplumun kaynaşması adına önemlidir. 2011'in ilk 11 ayına bakıldığında 49 milyar dolar petrol ve petrol türevleri ile doğalgaz maliyetimiz söz konusu. Bu maliyetin 25 milyar doları ulaşıma ait. Onun için bindiğimiz otomobillerde tasarruf önemlidir."
Güneş enerjisi ile ilgili yeni bir teşvikin olup olmayacağı sorusuna ise Yıldız, "Bu anlamda bir yasa söz konusu. Burada yerli üretim olmadığı, piyasaya satımların yapılamadığı hallerde 10 sene alım garantisi veriliyor." karşılığını verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder