banner181

Öğretmenler, üniversite yıllarını sahneye taşıdı

12 Ocak 2012 Perşembe 11:17
Bu haber 1937 kez okundu

Üniversite öğrencilerinin sevinç ve üzüntüleri, gittikleri büyük kentlerde yaşadıkları değişimleri konu edinen 'Hey Gidi Üniversite' adlı oyunu sahneye taşıyan öğretmenler, gönüllü olarak sürdürdükleri bu etkinliklerle tiyatroyu...

Öğretmenler, üniversite yıllarını sahneye taşıdı
Üniversite öğrencilerinin sevinç ve üzüntüleri, gittikleri büyük kentlerde yaşadıkları değişimleri konu edinen 'Hey Gidi Üniversite' adlı oyunu sahneye taşıyan öğretmenler, gönüllü olarak sürdürdükleri bu etkinliklerle tiyatroyu sevdirme ve yaygınlaştırmayı amaçlıyor.
    Global Gençlik Derneği bünyesinde faaliyet sürdüren Batman Gençlik Tiyatrosu, 'Hey Gidi Üniversite' adlı oyun ile izleyici karşısına çıktı. Geçen yıl kurulan tiyatro grubu, Batman’dan sonra oyunu çevre illerde de sahnelemeyi düşünüyor.
    Grup üyelerinden Osman Aslan’ın yazdığı 'Hey Gidi Üniversite' adlı oyun, üniversite okumak üzeri gittikleri şehirde farklı kültürlerle tanışan, kendi kültürüne yabancılaşıp, değişik arayışlara giren üç arkadaşın düşükleri trajikomik durumunu anlatıyor.
    Yeni Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da sahnelenen oyunda, izleyicilerin birçoğu üniversite yıllarını, yaşadıkları sıkıntıları, sevinçleri adeta tekrar yaşadıklarını ifade etti. Güzel bir nostalji yaşadıklarını belirten izleyiciler, “Bir anda kendimizi oyunun içinde bulduk. Hemen hemen herkesin yaşadığı, bildiği olaylar komik bir dille anlatıldı. Bunun yanında, dürüstlük ve iyilik üzerine güzel mesajlar verildi.” diye konuştular.
    Daha önce çocuklara yönelik sahnelediği 'Fabılların Dili Olsa' ve 'Bir Noel Şarkısı' adlı oyunların ardından 'Hey Gidi Üniversite' adlı oyunu sahneye koyduklarını belirten Tiyatro Grubu Sorumlusu Şehmus Bulut, Batman’da tiyatroyu sevdirmeyi ve geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.
    Oynamak kadar yazmaya da önem verdiklerini belirten Bulut, “15 öğretmen arkadaş tiyatro grubunda yer alıyor. 'Hey Gidi Üniversite', yetişkinlere yönelik ilk tiyatro oyunumuz. Grup üyemiz Osman Aslan yazdı. Arkadaşlarımızın üniversite yıllarında yaşadıkları olaylar ile güncel konulardan derlenmiş, herkesin kendini içinde bulabileceği bir oyun. Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları sevinç ve üzüntülerin yanı sıra ne olursa olsun doğruluktan şaşmamak gerektiğini, yalan söylemektense dilsiz olmayı tercih etme mesajını vermek istedik. Aldığımız tepkilerden mesajımızı ulaştırdığımızı sanıyorum. Yapılan olumlu eleştiriler bize yeni projeler için güç verdi.” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder