banner181

İAÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Türkiye’de Eğitim ve Öğretimiyle En İyiler Arasında...

12 Ocak 2012 Perşembe 12:36
Bu haber 1180 kez okundu

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Özpınar’ın organize ettiği ve Gıda Mühendisliği Bilgi Günleri kapsamında planlanan bilimsel etkinlikler gerçekleşmeye devam ediyor.

İAÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Türkiye'de Eğitim ve Öğretimiyle En İyiler Arasında...

Almanya Giessen Justus Liebig Üniversitesi Gıda Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ömer Akıneden’in  konuk olduğu programda , ülkemizde Türk Mikrobiyolojik Kriterler Tebliğinde henüz adı geçmeyen, ancak Avrupa Birliği tarafından takip edilmesi için yasal düzenleme yapılan insan sağlığına tehdit içeren paratüberküloz hakkında seminer verildi.İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Heperkan, Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet ARICI ile üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldıkları seminer gıda güvenliği alanında dinleyicilerin güncel ve doyurucu bilgiler edinmelerini sağladı. 

Dr. Ömer Akıneden, Avrupa Birliğinde bu patojen mikroorganizmanın prevelansını, önleyici çalışmaları ve üniversitelerin halk sağlığının korunmasında gösterdikleri etkin sorumluluklarına ülkemiz ile Avrupa arasındaki yaklaşım farklılıklarına havyasal kökenli gıdalar yoluyla bulaşan ve insanlarda yaşam kalitesini alt üst eden paratüberküloz ile nasıl başa çıkılacağına dikkat edilmesi gereken hususlara ve Gıda Bilimleri öğrencilerinden ileride mesleki hayatlarında yapacakları katkılara değindi.

P
rof. Dr. Haydar Özpınar, Gıda Mühendisliği bilim dalında ülkemizde ciddi bir açık olduğunu eğitim ve öğretimin uluslararası standartlara yükseltilmesi gerektiğini ve bununla ilgili akademik seviyede Türkiye ve Avrupa’da saygın yüksek öğretim kurumlarıyla işbirliklerini geliştirmek istediklerini vurguladı. Dr. Ömer Akıneden’in ziyareti ile üniversitemiz ve Justus Liebig Üniversitesi arasında ERASMUS öğrenci ve personel değişimi anlaşmasının imzalanması kararlaştırıldı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder