banner181
banner210

Faiz lobisi değiliz, faizi yükselten Merkez Bankası

12 Ocak 2012 Perşembe 11:17
Bu haber 854 kez okundu

Başbakan Erdoğan’ın isim vermeden faiz lobiciliğiyle suçladığı bankacılık kesimi konuştu. Eleştirinin hedefinde olmadıklarını belirten bankacılar Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol etmek için faizleri yükselttiğini, kendilerinin ise yüksek faiz istemediğini söyledi

Faiz lobisi değiliz, faizi yükselten Merkez Bankası
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün isim vermeden ‘faiz lobiciliği’ yapmakla suçladığı ve bu konuda Merkez Bankası’nın (MB) gerekeni yapacağı uyarısında bulunduğu bankacılık kesimi, eleştirinin odağında olmadıklarını, Başbakan’ın faiz lobisi olarak kimi anlatmaya çalıştığını anlayamadıklarını belirttiler. ‘Şayet Başbakan bu faiz lobisi
çıkışı ile piyasadan çıkan yabancıları kast ediyorsa onların çıkışına karşı tedbir alınmalı’ diyen bin bankacı, şöyle konuştu:

“Sanırım faiz konusunda Başbakan’ın kafası karışık. Faizi yükselten faiz koridoru politikasını uygulayan Merkez Bankası’dır. MB dört kademeden bankalara para veriyor. 5.75’ten 12’ye kadar dört kademede kaynak sağlıyor. Aslında uzun süredir 5.75’in bir anlamı kalmadı. Çünkü bankalara kaynak verirken artık 5.75’ten vermiyor, 12’den veriyor. Bunu niçin yapıyor, çift haneye çıkan enflasyonu kontrol altına almak için yapıyor.

Kaldı ki bunun için böyle yaptığını bize anlatıyor. Bize böyle kendisine başka türlü anlatıyorlarsa yüksek faizin sorumlusu bankacılık sektörü değildir.”
Bankaların yüksek faiz istemediğini belirten bankacı, MB faizinin ortalama yüzde 11.5 olduğunu kaydetti. Başbakan’ın faiz lobisi açıklamalarına hiç bir anlam veremediğini belirten bankacı, “Sanırım kendisi tam olarak sistemin nasıl işlediğini anlayamamış ya da kendisine yanlış anlatılmış” şeklinde konuştu. Bankacı, MB’nin ekim ayında yüzde 6 olan faizinin şimdi yüzde 12’ye çıktığına dikkat çekti.

‘Yanlış anlatıyorlar’
Başbakan’ın bu çıkışının yanlış bilgilendirmeden kaynaklanmış olabileceğini belirten bir sektör temsilcisi, bankaların MB’den 5.75’ten para aldığını, bankalara ise 12’den para verdiğini belirterek, “Gün bitiminde kısa vadeli olarak MB bankalardan yüzde 5.75’ten para alıyor. Verdiği zaman ise yüzde 12 alıyor. Bu Merkez’in faiz koridoru uygulamasıdır. Şu anda faizler yüksek ise Merkez Bankası’nın geniş bir bant içinde tuttuğu bu oranlar piyasayı buna itmiştir. Faiz koridoru içinde bankaların piyasa faizi yüzde 8 ile 10 arasında değişiyor. Sanırım kendisine bilgi verenler MB’nin aldığı faizle verdiği faizi yanlış anlatarak böyle düşünmesine yol açtılar” dedi.
Türkiye’de faizlerin hükümetin ‘sıfır faiz’ söylemlerine karşın Merkez Bankası tarafından uygulanan koridor ile yükseldiğini dile getiren bankacılık kesimi, buna karşın kaynak talebinin arttığına arzın ise azaldığına dikkat çekiyor.Bankacılar MB’nin piyasaya verdiği likiditeyi son dönemde büyük oranda azalttığını ifade ettiler.

Tedbir gelecek
Dün Meclis’te Çalışan Gazetecilerin Günü’nü kutlarken gazetecilerin soruları yanıtlayan Erdoğan, faiz lobiciliği konusunda şu ifadeleri kullandı:
“Bizim bu yıl önce cari açıkta sıkıntımız vardı malum. Daha sonra cari açık da bir düzene girdi. Ama şu anda faiz lobisinin çalışması, atağı var. Faiz lobisine karşı da gerekli köşeli, sert çıkışları yapacağız. Çünkü biz faiz lobisini bu kadar rahat çalıştıramayız. Faiz lobisi ne kadar acımasız çalışırsa bu ülkede tüketici durumunda olan vatandaşımızın harcamadaki imkanları, satın alma gücü de o kadar azalacaktır. Yatırımlar noktasında da girişimci yatırımını azaltmak durumunda kalacaktır. Çünkü kredilerde görüldüğü gibi yüksek faizlerle krediler veriliyor. Şu anda politik faize bakıyorsunuz yüzde 5.8 gibi. Öbür tarafta piyasa faizlerine bakıyorsunuz yüzde 13-14’te dolaşıyor. Yani makas çok açılmış vaziyette. Bunu kapatmamız lazım.”


Kaynak:Milliyet
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder