banner181

banner213
banner210

Eski cezaevi ve Jitem merkezi olarak kullanılan yerde insan kemikleri bulundu

11 Ocak 2012 Çarşamba 15:44
Bu haber 1073 kez okundu

Diyarbakır Suriçi semtinde bulunan eski Merkez Kapalı Cezaevi ve Jitem merkezi olarak kullanılan yerde yapılan restorasyon çalışmalarında insan kemikleri bulundu. Cezaevi duvarı yakınlarında yapılan kazılarda, 6 kişiye ait olduğu belirtilen...

Eski cezaevi ve Jitem merkezi olarak kullanılan yerde insan kemikleri bulundu
Diyarbakır Suriçi semtinde bulunan eski Merkez Kapalı Cezaevi ve Jitem merkezi olarak kullanılan yerde yapılan restorasyon çalışmalarında insan kemikleri bulundu. Cezaevi duvarı yakınlarında yapılan kazılarda, 6 kişiye ait olduğu belirtilen kafatası ve çok sayıda kemiğe rastlandı.
    Diyarbakır Hz. Süleyman Camii, eski cezaevi ile Jitem’in bir dönem kullandığı Sur bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan İçkale bölgesinde çalışmalar yapıldığı esnada, insan kemiklerine rastlanması üzerine durum polise bildirildi. Olay yerini güvenlik çemberine alan polis, cumhuriyet savcılığına bilgi vererek, insanlara ait olduğu belirlenen kemikleri muhafaza etti. Savcılığın emriyle 6 kafatası ile insanlara ait çok sayıda kemik parçası torbalara konuldu.

    JİTEM’E AİT ESKİ BİR SORGU YERİ
    Diyarbakır ve çevresinde işlenen faili meçhuller nedeniyle isminden sık sık söz edilen Jitem merkezinin bulunduğu ve halk arasında Saray Kapı olarak bilinen bölgede bulunan kemiklerin faili, cinayetlerde kaybolan kişilere ait olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.
    Yetkililer, bulunan kemik parçalarının ne zamana ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, yapılacak olan araştırmanın sonucunda bunun netleşeceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder