banner181

Rize'nin güzelliklerini su kabaklarına işliyor

11 Ocak 2012 Çarşamba 15:16
Bu haber 1969 kez okundu

Rize'nin doğal ve tarihi güzelliklerinin işlendiği su kabakları büyük ilgi görüyor. Ayder Yaylası başta olmak üzere Rize'nin yaylaları ve akarsuları yanı sıra serender ya da nayla adı verilen yöresel ahşap evlerin resmedilerek farklı...

Rize'nin güzelliklerini su kabaklarına işliyor
Rize'nin doğal ve tarihi güzelliklerinin işlendiği su kabakları büyük ilgi görüyor. Ayder Yaylası başta olmak üzere Rize'nin yaylaları ve akarsuları yanı sıra serender ya da nayla adı verilen yöresel ahşap evlerin resmedilerek farklı bir görüntü verildiği su kabakları, yakında hediyelik eşya olarak satışa sunulacak.
Atatürk Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu ressam Gülay Tok, yaptığı resimlerle kabaklara ayrı bir güzellik katıyor. Tok, Rize Halk Eğitim Merkezi'nin sulu boya ile kara kalem resim kurslarında öğreticilik yaptığını hatırlatarak, "Yaklaşık 6 ay önce hobi olarak yörede yetişen su kabağını boyamıştım. Boyalı su kabağı, görenlerin oldukça ilgisini çekti. Talep üzerine kabakları boyama işine başladım." dedi.
Su kabağı boyama işleminin aşamalarını anlatan Tok, şöyle devam etti: "Boyanacak kabağı önce kurutuyorum, sonra yüzeyini zımparalayarak temizliyorum ve ardından kabağın üzerine istenilen resmi yapıyorum. Önce resmi çiziyorum, boyamayı sonra yapıyorum. Son olarak da verniklenince oldukça güzel bir eşya halini alıyor. Genellikle istek üzerine yapıyorum. Kabakların üzerine daha çok yöresel resimler çiziyorum. Kabağın üzerine, tuval üzerine resim yapar gibi resim yapıyorum. Genellikle resimlerde serender gibi yöresel motifler kullanıyorum. Ancak seçilecek resim, isteğe göre de değişebiliyor. Resmi birkaç saatte tamamlıyorum."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder