banner181
banner210

Nükleer profesörüne bombalı saldırı

11 Ocak 2012 Çarşamba 11:55
Bu haber 1082 kez okundu

Dünya bu sabah Tahran'da meydana gelen suikasti konuşuyor. Nükleer profesörünün bombalı saldırıya uğraması büyük yankı uyandırdı. İran'da daha önce de bilimadamları benzer şekilde saldırıya uğramış ve İran bu saldırılardan İsaril ve ABD'yi sorumlu tutmuştu.

Nükleer profesörüne bombalı saldırı
İran'ın başkenti Tahran'ın kuzeyinde, bir profesör bombalı saldırıyla öldürüldü. Prof. Mustafa Ahmedi'nin ülkenin orta kesimlerinde bulunan Natanz'da, İran'ın en büyük uranyum zenginleştirme tesisinde çalıştığı bildirildi. Yarı resmi Fars ajansının haberinde, motosikletli bir saldırganın Prof. Mustafa Ahmedi'nin aracına manyetik bomba yerleştirdiği, bombanın patlaması sonucu 2 kişinin de yaralandığı belirtildi. Saldırının kentin kuzeyindeki Gül Nebi Caddesinin yakınında düzenlendiği kaydedildi. Bombalı saldırının bir üst düzey İranlı nükleer bilimcinin öldürülüşünün ikinci yıl dönümüne rastladığına dikkati çekildi. Prof. Ahmedi'nin ülkenin orta kesimlerindeki Natanz'da bulunan nükleer tesiste çalıştığı bildirildi. Mehr ajansının haberine göre, İran'ın seçkin üniversitelerinden Şerif Üniversitesi kimya bölümünden 9 yıl önce lisans alan mühendis Ahmedi Ruşan'ın Natanz tesisinin ticari işler müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu. İran'ın en büyük uranyum zenginleştirme tesisi Natanz'da 8 binden fazla santrifüj bulunuyor.

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE BENZER SALDIRI
İran'ın tanınmış nükleer bilimadamlarından Macid Şahriri 11 Ocak 2010 yılında benzer bir yöntemle öldürülmüştü. Şahriri otomobiliyle sehir halindeyken, bir motorsikletlinin aracına mıknatıslı bir bombayı yapıştırması sonucu hayatını kaybetmişti. İran saldırının Şahriri'nin ölüm yıldönümüne gelmesine dikkat çekti. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Davani de benzer bir saldırıdan kurtulmayı başardı. Yine Ocak 2010 tarihinde başka bir İranlı nükleer fizikçi olan Mesud Ali Muhammedi başkent Tahran'da bombalı saldırıda öldürülmüştü.


Kaynak : Milliyet


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder