banner181
banner210

Tüketici Hakları Derneği: Yarı çeyrek altının gramajı eksik

10 Ocak 2012 Salı 13:20
Bu haber 588 kez okundu

Tüketici Hakları Derneği, yükselen altın fiyatlarına karşı vatandaşların alım gücünü azalması nedeniyle piyasaya sunulan yarı çeyrek altın konusunda vatandaşları uyardı.     Dernekten yapılan açıklamada, yarı çeyrek...

Tüketici Hakları Derneği: Yarı çeyrek altının gramajı eksik
Tüketici Hakları Derneği, yükselen altın fiyatlarına karşı vatandaşların alım gücünü azalması nedeniyle piyasaya sunulan yarı çeyrek altın konusunda vatandaşları uyardı.
    Dernekten yapılan açıklamada, yarı çeyrek altın konusunda vatandaşların yanıltıldığı ileri sürülerek, bu sayede büyük vurgun yapıldığı savundu. Dernek başkanı Çakar, "Vatandaşın yarı çeyrek altın zannıyla aldığı altının gramı 0,245 gram daha eksiktir. Darphaneden yapılan uyarılarda çeyrek altın olarak bilinen Cumhuriyet altınının yarısının basılmasının söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Tüketicilerin daha fazla yanılmaması için Darphaneyi, Damga Matbaasını ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulunu göreve çağırıyoruz. Çünkü 1,75 gram olan çeyrek altının yarısı 0,875 gramdır. Oysa piyasada satılan yarım çeyrek altınların 0,63 gram geldiği belirlenmiştir. Yarı çeyrek altın denilerek piyasada satılan altınların Darphane tarafından çıkarılan Cumhuriyet Altınları ile uzaktan, yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sizlerin tecrübe ve bilgi noksanlığından yararlanılarak sizlerde gerçek Yarım Çeyrek Cumhuriyet Altını aldığınız algısı yaratılarak bundan rant elde etmeye yönelik ticari bir etkinliktir. Bu durumda ileride beklentinizi bulamamak ve aldatılmış duruma düşmemek için sizleri bu konuda dikkatli davranmaya çağırıyoruz. Sizlere önemli bir uyarımız da, altın alırken, mutlaka fişinizi almayı unutmamanızdır."
        Kuyumcu Aytaç Sınır da vatandaşlaramutlaka altını tartıp almalarını tavsiye etti. Sınır, "Bazı esnaflar bu vurgunu yapabilir. Vatandaşlar altın alırken muhakkak tarttırsın ve tanıdığı esnaftan alışveriş yapsın. Burada gramaj konusunda sıkıntı yok. Sözde yanıltma var. Çeyreğin yarısı tabiri yanılgıya sebep oluyor. Halkımız altını tartarak aldığında bu farkı görecek ve aldatılamayacak." şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder