banner181
banner210

“Bülbül gibi şakıyan kalemler 9 yıl önce emir komuta zincirinin halkası idi“

10 Ocak 2012 Salı 14:21
Bu haber 994 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de çok şey değiştiğini belirterek, “Bugün bülbül gibi şakıyan kalemler 9 yıl önce emir komuta zincirinin bir halkası olmaktan öteye geçemiyordu.” dedi.     Başbakan Erdoğan,...

'Bülbül gibi şakıyan kalemler 9 yıl önce emir komuta zincirinin halkası idi'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de çok şey değiştiğini belirterek, “Bugün bülbül gibi şakıyan kalemler 9 yıl önce emir komuta zincirinin bir halkası olmaktan öteye geçemiyordu.” dedi.
    Başbakan Erdoğan, Meclis’te AK Parti Grup Toplantısı’nda Şırnak Uludere’de yaşanan olayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uludere’de yaşanan talihsiz hadise üzerinden AK Parti ve Hükümete yönelik maksadı aşan saldırılar yapıldığını kaydeden Erdoğan, “Uludere’de bu acı hadise yaşandıktan sonra terör örgütü örgütün siyasi uzantıları, ana muhalefet partisi ve bazı medya kuruluşları meseleyi istismar noktasına çekmek için yoğun çaba içine girdiler. Orada yaşanan manzarada terör örgütü hadiseyi tahrik meselesi olarak gördü. BDP, tabutu çekiştirerek tahrik gayretleri içine gidi. Bazı tabutların üzerine PKK bayrağı koydular. CHP, tabutun başka ucundan çekiştirerek BDP ve PKK ile aynı dili kullanarak cenazeler üzerinden fırsat devşirmeye koyuldu. Bu yağmalama psikolojisine bazı medya kuruluşları da eklenerek yalan ve yanlış bilgilere dayalı yayınlar yürüttü.” dedi.

    "ÖLENLERİN YAKINLARINA TAZMİNAT İÇİN ÇALIŞMALAR BELLİ AŞAMAYA GELDİ"
    Olayla ilgili üç koldan inceleme yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, Uludere ve Diyarbakır savcılıklarının hadisenin adli boyutunu bütün yönleriyle incelediğine işaret etti. Adli ve idari incelemeyi Genelkurmay’ın da devam ettirdiğini söyleyen Erdoğan, Şırnak Valiliği’nin idari inceleme başlattığını, İçişleri Bakanlığı tarafından hassasiyetle sürdürüldüğünü ifade etti. 35 vatandaşın yakınlarına tazminat ödenmesine ilişkin çalışmaların belli aşamaya geldiğini vurgulayan Erdoğan, en kısa sürede açıklayacaklarını söyledi. Mağdur köylerin ve köylülerin sosyo ekonomik durumlarını iyileştirmek için çalışma başlatıldığı bilgisini veren Erdoğan, kaçakçılığa karşı yeni sınır kapıları açılacağını şu sözlerle açıkladı:
    “Gülyezı Köyü'nün gümrük noktasına açılması için incelemeler aynı şekilde devam ediyor. Gülyazı’nın yanında iki ayrı gümrük noktasını açmak suretiyle geçişleri yasal noktaya çekmenin gayreti içindeyiz. Biz onlar gibi istismar peşinde olamayız. Acı üzerinden rant sağlayanlardan olamayız. Orada hayatını kaybedenler bizim kardeşlerimizdir.”

    MİLLETE HİZMET EDEN DEVLET ANLAYIŞI
    Bu acı hadise üzerinden hükümete yönelik maksatlı karalama kampanyası başlatıldığını tekrarlayan Erdoğan, “Bu karalama kampanyası hükümetimizin pekiştirdiği Türkiye’nin kardeşliğini, birliğini, bütünlüğünü hedef aldı, hedef alıyor. AK Parti’nin en önemli ilkelerinden biri Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye söylediği ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturudur. Bu söz, bu nasihat, bizim yolumuzu aydınlatan, rehberlik eden öğüttür. Biz hiçbir zaman önce devlet diyenlerden olmadık asla olmayacağız. Biz her zaman önce insan dedik. Önce insan demeye de devam edeceğiz. Bizim davamız, hareketimiz, bütün hayatımız, zorba yasakçı statükoya karşı mücadeleyle geçti. Biz her zaman demokrasiyi savunduk. Milletine hizmetkarlık yapan devlet anlayışını savunduk. Demokrasi için mücadele ede ede bu noktaya geldik. Girdiğimiz 5 seçimden ve 2 referandumdan galip çıkmamızın nedeni budur. Milletin iradesini en yüksekte tutmaya gayret etmektir. Bu zorlu yolculukla maruz kaldığımız zorlukları sabırla, gayretle aştık. Biz bize yaşatılanları asla unutmadık. Bize yaşatılanların başkalarına yaşatılmasına asla rıza göstermedik. Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa koyunu, Gelir de adli ilahi sorar Ömer’den onu.’ Biz attığımız her adımda, adl-i ilahiyi, milletin hukukunu asla göz ardı etmedik.” değerlendirmesi yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder