banner181
banner210

Gazeteciler, Çiçek'ten 'yıpranma hakkı'nı geri istedi

10 Ocak 2012 Salı 16:46
Bu haber 1133 kez okundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kendisini ziyaret eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve beraberindeki heyeti kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek kabulde, "Önemli...

Gazeteciler, Çiçek'ten 'yıpranma hakkı'nı geri istedi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kendisini ziyaret eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve beraberindeki heyeti kabul etti. TBMM Başkanı Çiçek kabulde, "Önemli bir dönemeçten geçiyoruz. Türkiye bütün kesimleri ve bütün imkanlarıyla birlik halinde, ülkemizi ve milletimizi karalamaya yönelik ön yargılı tutumlar ve teröre destek veren ülkeler karşısında girişimde bulunabilmelidir. Herkes bu noktada vatandaşlık görevini yerine getirmelidir." dedi.
    Federasyonun çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel de gazetecilerin çeşitli ekonomik ve sosyal kaynaklı sorunlarla mücadele ettiğini bildirdi. Gazetecilerin önemli bir bölümünün sosyal güvenceden yoksun çalıştırıldığını söyleyen Sertel, gazetecilerin yıpranma haklarının 2008 yılından çıkarılan bir kanunla ellerinden alındığını anımsattı. Sertel, "'Şahsınızda gazetecilerin yıpranma hakkının geri verilmesi noktasında siyasi partilere telkinde bulunulmasını, gazetecilerin sendikal hak ve özgürlüklerinin sağlanarak, çoluk çocukları ile kimseye mahkum olmadan başı dik bir şekilde gazetecilik yapmalarının sağlanmasını istiyoru." diye konuştu.
    Basın ve ifade özgürlüğü konusunda da ülkede sıkıntılar olduğunu belirten Sertel, bu sorunun da çözümü noktasında parlamentonun desteğini talep ettiklerini söyledi.
    TBMM Başkanı Çiçek de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, ''Çalışan gazeteciler deyince demek ki bundan iki ifade daha çıkarmak mümkün. Çalışmayan gazeteciler, bir de çalışamayan gazeteciler var. Yani sadece çalışanların değil çalışmayanların da sorunları olabilir. Demokrasilerde basının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz." dedi.
    Yeni anayasa yapımına ilişkin sürecin devam ettiğini anımsatan TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'ndan da görüş bildirmesini istedi. TBMM Başkanı Çiçek, Bu sürece katkıda bulunmak sizin vatandaşlık görevinizdir. Sivil toplum kuruluşları böyle bir çaba içerisinde olmazsa bu işin vebali 12 kişiye yüklenir ki bu doğru olmaz." diye konuştu.
    İfade özgürlüğünü önemsediklerini vurgulayan Çiçek, "21. yüzyılın şu içerisinden geçtiğimiz sürecinde, ifade özgürlüğüne ne kadar vurgu yaparsak yapalım, dünyadaki gelişmeleri de göz ardı etmek mümkün değil. Tam bugünlerde bildiğiniz gibi, Fransa ifade özgürlüğünü katleden bir çarpıklığın içerisindedir. Yani 'soykırım yapılmıştır' demek serbest, 'yapılmamıştır' derseniz, bunu ceza hükmüne bağlamak, 21. yüzyılın başında bu ilkelliktir, çağ dışılıktır. AB'nin, Avrupa Konseyi'nin, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ilkeleriyle bağdaşmıyor ama bu ülkeler yeri geldiğinde Türkiye'yi yerle bir etmekte hiçbir beis görmüyorlar. Bakın, Danimarka Roj TV'nin kapatılmamasına karar vermiş. Roj TV'nin, ifade özgürlüğü kapsamında yayın yaptığına inanan var mı? Terör örgütüne destek veriyor. Terör örgütünü teşvik ediyor. Cebir ve şiddetin içinde, ortasında orayla organik bağ içerisinde ama şimdi Danimarka'da bu kapatılmamış oluyor. Bize akıl vermeye çalışıp, kendi üzerinde taşıdığı çirkinlikleri görmeyenlerin bulunduğu noktayı da tespit etmeliyiz." dedi.
    Türkiye'nin kendi iç hukukundaki aksaklıkları gidermenin çabası içerisinde olduğunu belirten TBMM Başkanı Çiçek, bu konuda meslek örgütlerine çok önemli görevler düştüğünü kaydetti. Konuşmaların ardından Sertel, Çiçek'e çeşitli illerden getirilen yöresel ürünler ile geçmişteki siyasi çalışmalarına ait fotoğrafları armağan etti. TBMM Başkanı Çiçek, federasyon üyeleriyle anı fotoğrafı çektirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder