banner181

Rus savaş gemileri Suriye’den ayrıldı

10 Ocak 2012 Salı 16:52
Bu haber 876 kez okundu

Rusya’nın Amiral Kuznetsov eşliğindeki savaş gemileri, Suriye’nin Tartus limanındaki üç günlük programının ardından bölgeden ayrıldı. Rusya Kuzey Deniz Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, gemilerin planlanan güzergahta yollarına...

Rus savaş gemileri Suriye'den ayrıldı
Rusya’nın Amiral Kuznetsov eşliğindeki savaş gemileri, Suriye’nin Tartus limanındaki üç günlük programının ardından bölgeden ayrıldı. Rusya Kuzey Deniz Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, gemilerin planlanan güzergahta yollarına devam ettiği kaydedildi.
Suriye’de devam eden siyasi kriz nedeni ile Beşşar Esed yönetimine destek olarak değerlendirilen ziyareti Moskova, önceden organize edilmiş bir tatbikat olarak açıklamıştı.
Açıklamada, “Deniz gücüne ait savaş birlikleri su ve gıda ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bölgeden ayrıldı. Suriye karasularından ayrılan gemiler belirlenen istikamette yollarına devam ediyor” denildi.
Suriye haber ajansı SANA dün yaptığı açıklamada gemilerin ziyaretinin “Rusya’nın Suriye halkına olan desteğinin bir ifadesi” olarak yorumlamıştı.
Rusya Sovyet döneminden kalan ve deniz aşırı bölgede bulunan tek deniz üssü Tartus’da varlığını sürdürüyor. Ria Novosti haber ajansı Rusya’nın Tartus deniz üssünü modernize ve genişletme planı olduğunu duyurdu. 2012’de tamamlanacak modernize çalışmalarının ardından, Rus uçak gemileri dahil, dev savaş gemileri üsse yanaşabilecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder