banner181

Vanlı depremzedelerin tek sıkıntısı işsizlik

10 Ocak 2012 Salı 10:56
Bu haber 1262 kez okundu

Geçici barınma için Çanakkale’ye getirilen Vanlı depremzedeler, sıcak ve rahat bir ortamda hayatını sürdürüyor. Tek sıkıntılarıysa iş bulamamaları. Van depreminden sonra evleri hasar gören veya yıkılanların bir kısmının, daha iyi...

Vanlı depremzedelerin tek sıkıntısı işsizlik
Geçici barınma için Çanakkale’ye getirilen Vanlı depremzedeler, sıcak ve rahat bir ortamda hayatını sürdürüyor. Tek sıkıntılarıysa iş bulamamaları. Van depreminden sonra evleri hasar gören veya yıkılanların bir kısmının, daha iyi şartlarda yaşaması için devletin Türkiye’nin dörtbir yanındaki sosyal tesislerine ve otellere yerleştirilmesi için çalışma başlatıldı. Bu çerçevede 2011 Kasım ayında Çanakkale’deki gençlik kamplarına 100 civarında depremzede yerleştirildi.
Van’da çadırda kalan depremzedelerin yaşadığı sıkıntıları çekmeyen bu vatandaşlar, 24 saat akan sıcak su, üç öğün yemek ve bütün ihtiyaçları karşılanan bir ortamda bulunuyor. Çocukları, her gün servisle okula götürülüyor. Kadınlar ev işlerini yapıyor, erkekler ise boş geziyor. Bundan sıkıldıklarını belirten depremzedeler iş arıyor. Depremden bu yana hiç çalışmadıkları için birikimlerini de tüketen Vanlılar, işadamları ve devletten geçici iş bulunması için yardım istiyor.
Van’da kuaför salonu yıkıldığı için Çanakkale’ye gelip gençlik kampına yerleşen Necdet Filiz, buradaki şartlardan çok memnun. Memleketlerini özlediklerini belirten Filiz, tek sıkıntılarının işsizlik olduğunu belirterek, “Günümüz, genelikle çevreyi dolaşarak geçiriyor. Bazıları buradaki Vanlıların yanında inşaatlarda çalışıyor. İnşaatta çalışamayacak kişiler de var. Bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Kendi yolumuzu seçmemiz gerekiyor. Tek sıkıntımız iş. Temel ihtiyaçlar veriliyor fakat bazı özel ihtiyaçlarımızı parasızlıktan karşılayamıyoruz.” dedi.
Van’da oto alım satım işiyle uğraşan Mehmet Ceylan da işsiz kalmanın sıkıntısı yaşayanlardan. Çanakkale'de üç dört aylık iş ayarlanmasını isteyen Ceylan, küçük çocuğu olduğu için çadırda kalamayıp buraya geldiklerini söyledi. Yetkililerden iş konusunda yardım isteyen Ceylan, birikimlerinin bittiğini ve parasız kaldıklarını aktardı.
Ailesiyle Çanakkale’de yaşayan kamyon şoförü Şahin Baytar da para sıkıntısı çekenlerden. Uzun süredir iş aradığını fakat bulamadığını belirten Baytar, ailesini burada bırakıp çalışmak için Van’a döneceğini söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder