banner181

Esenler hamsi ve horon festivaliyle coştu

10 Ocak 2012 Salı 10:38
Bu haber 1188 kez okundu

Esenler Rizeliler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Hamsi ve Horon Festivali” Esenler Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Festivale katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da vatandaşlara ekmek arası hamsi...

Esenler hamsi ve horon festivaliyle coştu
Esenler Rizeliler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Hamsi ve Horon Festivali” Esenler Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Festivale katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da vatandaşlara ekmek arası hamsi dağıttı.
Her gün başka bir etkinliğe sahne olan Esenler, bu sefer Esenler Rizeliler Derneği tarafından düzenlenen Hamsi ve Horon Festivali ile renkli ve coşkulu bir gün geçirdi. Rize kültürünü Esenler’de yaşatmak amacıyla Esenler Rizeliler Derneği tarafından düzenlenmeye başlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Hamsi ve Horon Festivali’ne Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Barış Al ve çok sayıda davetli katıldı.
Başkanlar elleriyle dağıttı
Soğuk havaya aldırış etmeden Rizeli arkadaş, komşu ve hemşerileriyle birlikte hamsi yiyip, horon tepen Esenlerliler eğlenceli bir gün geçirdi. Hamsilerin pişirilmesi için kullanılan büyük kazan ve ızgaraların başına geçerek hamsi pişiren ve elleriyle pişirdikleri hamsileri ekmek arası yaparak davetlilere dağıtan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Barış Al, daha sonra da hep birlikte horon tepti. Soğuk havaya aldırış etmeden Hamsi ve Horon Festivali’ne katılan Esenlerliler, Belediye Başkanı, dernek başkanı ve milletvekillerinin elinden yedikleri ekmek arası hamsinin ardından hep beraber çekilen horona eşlik edip renkli görüntülere sahne oldular.

AL: AMACIMIZA ULAŞTIK
Halkın yoğun ilgi gösterdiği festivale soğuk havanın da engel olmadığı gözlenirken dernek üyeleri ve Rizeliler ilgiden son derece memnun kaldı. Festivalde konuşan Rizeliler Dernek Başkanı Barış Al, amaçlarının Esenler’ de Rize kültürünü yaşatmak ve birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu söyleyerek; "Bizler Rizeliyiz. Ama biz Türkiye'de yaşayan herkesi bir Rizeli kadar seviyoruz. Burada kültürümüzü yaşatmak adına etkinlikler yapıyoruz. Festivale katılan binlerce insan birbirlerini tanımamalarına rağmen horonda el ele tutuşarak oynuyorlar. Bu da amacımızın yerine geldiğini gösteriyor" dedi.
Esenler de her alanda sayısız projeleri hayata geçiren ve insan odaklı hizmet anlayışını kendine ilke edinen Esenler Belediyesi, sivil toplum örgütlerine karşı da ne kadar duyarlı olduğunu her fırsatta gösteriyor. Bunların son örneği ise Esenler de bulunan Rizeliler Derneği’nin düzenlediği Hamsi ve Horon Festivali’nde yaşandı. Esenler ‘de yaşayan tüm halkın yoğun ilgi gösterdiği festivalde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu sözlerine festivalin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nı anlatarak başladı. “Geçen yıl burası çamur içindeydi. Ancak bu yıl yaptığımız çalışmalar sonucunda nezih ve herkesin kullanabileceği bir mekân haline geldi. Çalışmalar tamamen bittikten sonra burası Esenler’in bir etkinlik ve kültür mekânı haline gelecek” diyerek yapılan çalışmaları anlattı.
Başkan Göksu daha sonra Esenler Rizeliler Dernek Başkanı Barış Al’a Hamsi ve Horon Festivali’ni düzenleyerek tüm Esenler halkını böyle bir günde bir araya getirdiği için teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder