banner181

Kamer Genç, Cumhurbaşkanı’nı ‘ihanetle’ suçladı

09 Ocak 2012 Pazartesi 17:35
Bu haber 1268 kez okundu

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘terör örgütü kurmaktan’ tutuklandığını hatırlatarak, “Böyle bir suçu işlediği iddia edilen bir kişiyi o makama atamak en büyük ihanettir. Ben Abdullah...

Kamer Genç, Cumhurbaşkanı'nı ‘ihanetle' suçladı
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ‘terör örgütü kurmaktan’ tutuklandığını hatırlatarak, “Böyle bir suçu işlediği iddia edilen bir kişiyi o makama atamak en büyük ihanettir. Ben Abdullah Gül'ün bu suçu işlediğine inanıyorum. Bu konuda Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdim. Yargılanması için 184 imzayı bulacağıma inanıyorum.” dedi.
    CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin görüşlerini paylaştı. Toplantıya sağ kolu alçıda gelen Genç, ayağının kaydığını ve kolunun üzerine düştüğünü, bu yüzden kolunun alçıya alındığını anlattı. 6 hafta rapor verildiğini belirten Genç, ''Ama içim el vermedi ve geldim'' diye konuştu.
    Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin görüşlerini paylaşan Genç şöyle devam etti: "Anayasanın 104. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 26. Genelkurmay Başkanı olarak atanan Sayın İlker Başbuğ'la ilgili olarak açılan davalarda kendisinin terör örgütü kurmak, yönetmek ve darbe yapmak iddiaları ile suçlanmış ve yapılan yargılamada olay ciddi boyutlarda görülerek tutuklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en itibarlı bir kurumu olan ordumuzun Genelkurmay Başkanlığı'na böyle bir kişinin atanmasını yapan Cumhurbaşkanlığı makamındaki Abdullah Gül'ün yaptığı bu işlem nedeniyle kendisinin Anayasa'nın 105. Maddesi'nin son fıkrasındaki vatana ihanet suçu ile eşdeğer bir suç işlediği kanaatindeyim. Ancak Cumhurbaşkanı'nın vatana ihanet suçu ile suçlandırılabilmesi için yine aynı maddenin ilgili fıkrasında 184 milletvekilinin teklifinin şart olduğu belirtilmektedir. Bu durumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vatana ihanet suçu ile suçlandırılmasını sağlayacak imzaların toplanması için, iş bu isteğimin TBMM'nin Genel Kurulu'nda sunuşlar bölümünde parlamentoya sunulması ve imzalamak isteyenlerin, imzaya davet edilmesi gereğini saygılarımla arz ederim."
    Genç, bir soru üzerine eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini belirterek, “Orada yargılanıp yargılanmayacağına Anayasa Mahkemesi'nin karar vermesi gerekiyor.” görüşünü savundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder