banner181

Norveç Başbakanı’na, Vanlı depremzedeler için 5 milyon kron teşekkürü

09 Ocak 2012 Pazartesi 20:16
Bu haber 486 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’e, Van depremi sonrası gönderdikleri 5 milyon kron yardım için teşekkür etti.     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina’da Norveç Başbakanı...

Norveç Başbakanı'na, Vanlı depremzedeler için 5 milyon kron teşekkürü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’e, Van depremi sonrası gönderdikleri 5 milyon kron yardım için teşekkür etti.
    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina’da Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi. İkili ilişkilerin daha ileri nasıl taşınabileceği konusunda kapsamlı bir görüşme yaptıklarını kaydeden Erdoğan, barış ve arabuluculuk alanında işbirliği, Avrupa Birliği, Kıbrıs ve terörizmle mücadele konularında işbirliği kararı aldıklarını dile getirdi. Orta Doğu’daki gelişmeler, Tunus, Libya, Mısır konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Erdoğan, Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik durum ve Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdikleri bilgisini verdi.
    Türkiye’de Norveç yatırımlarının artış göstermesinden memnuniyet duyduklarını kaydeden Erdoğan, Türkiye’deki yenilenebilir enerji üretiminde rüzgar ve güneşin payının küçük olduğunu, bunu artırma noktasında yeni çalışmalar yapıldığını müjdeledi. Norveç şirketlerinin hidroelektrik santral konusunda yeni yatırımlar yapmasını beklediklerini kaydeden Erdoğan, Norveç’ten Türkiye’ye gelen turist sayısının 360 bini bulduğunu belirtti.
    Fakirliğin, bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılması için Norveç’in 4,7 milyar dolar harcadığını belirten Erdoğan, “Türkiye olarak biz de uluslararası kalkınma yardımlarını 2010 yılında 1 milyar dolara yaklaştığını vurgulamak istiyorum. Norveç Kızılhaçı, Van depremi sebebiyle 5 milyon kron yardımda bulundular. Bunun için teşekkür ediyorum.” dedi.
    Erdoğan, açıklamalarının ardından, Norveçli bir gazetecinin, ‘Türkiye için Norveç ile ekonomik ilişkileri geliştirmek neden önemli? Acaba finansal krizden kaçınabilmek için mi önemli?’ sorusunu cevapladı. Bir ülkenin kalkınmasının en önemli göstergesinin, o ülkenin ekonomik gücü olduğunu belirten Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Özellikle 2009-2011 dünya uluslararası finans krizini yaşarken, biz bunu çok az bir sıkıntıyla atlattık. 2011 yılında da ilk üç çeyrekte büyüme 9,6 olarak gerçekleşti. Emin adımlarla, yere sağlam basarak devam ediyor. Norveç, ekonomik potansiyeli güçlü olan bir ülke. Norveç, kendi imkanlarını menkul değerler, reel yatırıma kadar güvenli liman olan Türkiye’de değerlendirmesinin Norveç girişimcisi için çok büyük katkısı olacak. Türkiye ve Norveç kazanacak. Norveç’in emeklilik fonunun çok güçlü olduğunu biliyorum. Bu fonun değerlendirilmesi Avrupa’daki bazı ülkelerde adımlar Norveç için sıkıntı olmuştur. Ama Türkiye’de bu olmamıştır. Kargı’da yapılacak hidroelektrik santrali önemli işaret fişeklerindendir. Bu Norveç için de gerekli Türkiye için de gereklidir diye düşünüyorum.”

    NORVEÇ BAŞBAKANI: TÜRKİYE EKONOMİSİNDE CİDDİ BÜYÜME SÖZ KONUSU
    Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ise Norveçli bir şirketin hidroenerji için Türkiye’ye 1.2 milyar dolar yatırım yaptığının altını çizerek şu açıklamaları yaptı: “İşbirliğimizi denizcilik alanında da çok iyi geliştirebiliriz. Türk ve Norveçli firmaların birlikte çalışması dünyada rekabet açısından önemli. Türkiye’de çok önemli ekonomik gelişme ve büyüme söz konusu. Barış ve uzlaşı konusunda birlikte araştırma yapmak önemli. İnsan hakları konusunda da işbirliğimizi geliştireceğimiz için memnunum. NATO’da birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder