banner181

KARSİAD Başkanı Dereci: Basın, halkın gözü kulağıdır

09 Ocak 2012 Pazartesi 18:43
Bu haber 761 kez okundu

Kafkas Sanayici ve İş Adamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Sultan Murat Dereci, basının halkın gözü kulağı olduğunu söyledi. KARSİAD Başkanı Dereci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yayınladığı mesajında, şunları ifade...

KARSİAD Başkanı Dereci: Basın, halkın gözü kulağıdır
Kafkas Sanayici ve İş Adamları Derneği (KARSİAD) Başkanı Sultan Murat Dereci, basının halkın gözü kulağı olduğunu söyledi.
KARSİAD Başkanı Dereci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yayınladığı mesajında, şunları ifade etti: "10 Ocak, 212 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1961’den bu yana Türkiye’de 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaktadır. Katılımcı ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan basın, kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaşlarımızla kamu kurumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde yardımcı olmak ve ait olduğu toplumun sosyo-kültürel gelişimine destek olmak gibi birçok görev üstlenmektedir. Basın, halkla yönetenler arasında; aşağıdan yukarıya ve yukarıdan aşağıya doğru çift yönlü bir iletişim köprüsü kurarak, halkın yöneticilerden beklentilerini dile getirmekte, yöneticiler tarafından yapılan çalışmalar hakkında da halkın haberdar edilmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle basın halkın gözü kulağıdır. Ancak unutulmamalıdır ki toplum adına çok önemli görevleri olan basınımız, üstlendiği bu önemli görevini yerine getirirken, toplumsal değerlere de saygı göstermeli, hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişilerin temel hak ve hürriyetlerine saygıyı asla ihmal etmemelidir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır. Bu düşüncelerle; kalemini halk adına ve halk için kullanarak, ilkeli ve dürüst yayıncılık prensiplerinden ödün vermeyen, kamuoyunu aydınlatmak için her koşulda, sorumluluk duygusu içinde büyük bir özveriyle çalışan fikir işçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, sevgi ve selamlarımı sunarım."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder