banner181

Altimo: Turkcell'de 29 Haziran'da genel kurul toplanamayacak

26 Haziran 2012 Salı 17:07
Bu haber 597 kez okundu

Turkcell hissedarlarından Altimo'nun başkan yardımcısı Mustafa Kıral, şirketin 29 Haziran'da yapılması planlanan genel kurulunun toplanamayacağını ileri sürdü. Kıral, "Bunda en önemli sebep Turkcell Holding'in kendini temsil edecek ismi...

Altimo: Turkcell'de 29 Haziran'da genel kurul toplanamayacak
Turkcell hissedarlarından Altimo'nun başkan yardımcısı Mustafa Kıral, şirketin 29 Haziran'da yapılması planlanan genel kurulunun toplanamayacağını ileri sürdü. Kıral, "Bunda en önemli sebep Turkcell Holding'in kendini temsil edecek ismi genel kuruluna gönderemeyecek olmasıdır." dedi.

Turkcell hissedarlarından Altimo'nun Başkan Yardımcıları Evgeny Dumalkin ve Mustafa Kıral gazetecilerle bir araya geldi. Buluşmada 29 Haziran'a denk gelen Turkcell Genel Kurulu'na dair açıklamalarda bulunan Kıral, "Maalesef bu toplantı yapılmayacak.Bunda en önemli sebep Turkcell Holding'in kendini temsil edecek ismi toplantıya gönderememesidir. Çünkü yüzde 51 hisedar olarak Turkcell Holding Turkcell Genel Kurulu'nda olmalı. Nisap böyle oluşur. Turkcell Holding, burada bulunmadığı halde hissedarlar çoğunluğu elde edemeyecek, toplantı yapılamayacaktır." ifadelerini kullandı.

Turkcell Holding'in temsilci belirleyememesinde Altimo ve Çukurova'nın taraf olduğu davanın önemli rol oynadığını vurgulayan Kıral, şöyle devam etti:

"Dava İngiltere'de ele alınıyor. Mahkeme kararı gereği Altimo ve Çukurova birbirleri ile anlaşmaya varmadan Turkcell olsun Turkcell Holding olsun oy veremiyorlar. Biz Çukurova ile anlaşmaya varmak için toplantılar yaptık. Maalesef onların makul olmayan taleplerinden dolayı mutabakata varamadık. Şu an Turkcell Holding seviyesinde oy kullanamyoruz. Onun için temsilci seçilemiyor. Çukurov Holding'in konuya daha duyarlı ve makul bakmasını diledik ama bu olmadı. Maalesef Turkcell Genel Kurulu, bu sebeple toplanamayacak."

Altimo ve Çukurova'nın karşı karşıya geldiği davaya işaret eden Kıral, "Bu dava pek çok davanın son ayağı. Londra'da ekim ayında görülecek, aralık ayında da karara bağlanacak. Mahkeme lehimize karar verdiği halde yüzde 13,7 hisse dolaylı Turkcell hissesi bize geçecek. Şu an var olan kimi ihtilaflar da ortadan kalkacak." dedi. Altimo Başkan Yardımcısı, hisse davalarında lehlerine karar alındığı takdirde Turkcell'e yatırımlarını artıracaklarını, şirketi büyütüp dünyanın önde gelen operatörlerinden biri yapacaklarını söyledi.

Mustafa Kıral, gazetecilerin "Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams'tan niye rahatsızsınız?" sorusunu ise şöyle cevapladı:

"Wiliams, tavırları ile bağımsız olmadığını; Turkcell'in lehinde karar verebilecek konumda olmadığını ortaya koyuyor. Maalesef şirketi büyütecek ve ilerletecek kapasitede değil. Onun için biz, Williams'ın Turkcell Yönetim Kurulu'nda devam etmesinden yana değiliz. Öte yandan Turkcell Yönetim Kurulu bağımsızların etkin olduğu, hiçbir partinin tek başına şirketi kontrol etmediği bir yapı arz etmeli. Burada muhtelif partiler olacak, azınlık partileri olacak. Yani hiçbir parti tek başına yönetimi kontrol edemeyecek. Yönetim ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nun öngördüğü şeyler var. Bağımsız üye artması, Turkcell Yönetim Kurulu'nun büyümesi gibi… Biz, bunların ardındayız. Tek dileğimiz hiçbir partinin tek başına şirketi kontrol etmemesi, bağımsız üyelerin etkisinin artması."

SPK'nın Altimo tarafından önerilen bağımsız yönetim kurulu üyelerine onay vermediği iddialarına da Kıral, "SPK Turkcell Yönetim Kurulu'ndan aday listesi talep etti. Çukurova, bu konuya makul bakmadığı için oy birliği ile karar alınamadı. Tabii liste ortaya koyulamadı. SPK oy birliği ile karar alınamadığı için listeyi onaylamadı." karşılığını verdi.

Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin ise şirket olarak Turkcell'e ayrı bir önem verdiklerine temas etti. Dumalkin, Dumalkin, ihtilaflara, yargı aşamalarına rağmen Turkcell'den el çekmeyi akıllarından geçirmediklerini, hatta şirkete yatırımlarını artırmaya odaklandıklarını kaydetti.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder