banner181

Özbekistan’da 1,5 ton uyuşturucu imha edildi

26 Haziran 2012 Salı 17:00
Bu haber 719 kez okundu

Özbekistan'da farklı zamanlarda ele geçirilen ve yargı süreci tamamlanan bir ton 650 kilogram uyuşturucu madde, alınan sıkı güvenlik önlemleri altında yakılarak imha edildi.Değişik operasyon ve aramalarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler...

Özbekistan'da 1,5 ton uyuşturucu imha edildi
Özbekistan'da farklı zamanlarda ele geçirilen ve yargı süreci tamamlanan bir ton 650 kilogram uyuşturucu madde, alınan sıkı güvenlik önlemleri altında yakılarak imha edildi.

Değişik operasyon ve aramalarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler Milli Güvenlik Teşkilatı( SNB) tarafından alına sıkı güvenlik önlemleri altında başkent Taşkent'in kenar ilçesi Sergili'deki metal eritme fabrikasında yakıldı. Yakılan uyuşturucu maddelerin yaklaşık 500 kilogramını eroin oluşturdu. Uyuşturucu maddelerin imha merasimini buradaki bazı ülkelerin büyükelçileri ilgilileri de takip etti.
Otomatik silahlı ve yüzleri maskeli özel ekiplerin sıkı güvenlik önlemleri altında iki ayrı kamyonetle getirilen uyuşturucu maddeler, başka bir araçla metal eritme fırınlarına atıldı. Kara dumanların yükseldiği fabrikaya, basın mensupları ve görevlilerden başka kimse yaklaştırılmadı.
Özbekistan Milli Güvenlik Teşkilatı verilerine göre 1994’ten beri toplam 48 ton 221 kilogram uyuşturucu madde imha edildi.

Bu arada 2011’de Özbekistan’da bir ton 622 kilogram uyuşturucu maddenin ele geçirildiği belirtildi. Ülkede 19 bin kişinin madde bağımlısı olduğu belirtiliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder