banner181

Almanya Savunma Bakanı Maiziere: Türkiye’nin yanındayız

26 Haziran 2012 Salı 16:57
Bu haber 522 kez okundu

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Suriye ile yaşanan askeri uçak krizi konusunda Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.Alman Bakan De Maiziere, Türkiye’ye ait askeri uçağı düşüren Suriye’nin öne sürdüğü savunmanın ise...

Almanya Savunma Bakanı Maiziere: Türkiye'nin yanındayız
Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Suriye ile yaşanan askeri uçak krizi konusunda Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.

Alman Bakan De Maiziere, Türkiye’ye ait askeri uçağı düşüren Suriye’nin öne sürdüğü savunmanın ise kabul edilemeyeceğini dile getirdi. De Maiziere: ”Almanya, Suriye tarafından Türk keşif uçağının düşürülmesi sorununda Türkiye’nin pozisyonundan yanadır.” dedi.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, başkent Berlin’deki Savunma Bakanlığı’nda Yabancı Gazeteciler Cemiyeti (VAP) üyelerini ağırladı. Suriye’den Afganistan’daki duruma kadar çeşitli konulara ilişkin sorulara cevap veren de Maiziere, Suriye’nin Türk askeri uçağını düşürmesi konusunda Almanya’nın Türkiye’nin yanında olduğunu ifade etti. De Maiziere, “Geçen hafta Türkiye’ye yaptığım ziyaret sırasında Türkiye’nin Suriye’deki gelişmeleri takip etmesi, mültecileri kabul etmesi konusunda bilgiler aldım. Türkiye’nin mülteci politikası çok dikkat çekici ve takdire şayandır. Bunu Libya’daki gelişmelerde de gördük, gerçekten mükemmeldi.” ifadelerini kullandı.

Türk askeri uçağın düşürülmesi konusunda ise Maiziere. “Almanya Türkiye’nin pozisyonundan yanadır. Bu konuda Alman Dışişleri Bakanı ve AB Dışişleri bakanlarının Lüksemburg’da bu konuda yaptıkları açıklamaları tümüyle destekliyorum. Suriye’nin öne sürdüğü savunma kabul edilir değil; uçak silahlı değildi. Suriye düşürülen uçağın ekibini kurtarmaya giden uçağa da ateş açtı. Bu ilkinden daha fazla eleştirilecek konu.” diyerek Suriye’yi ağır bir dille eleştirdi. Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Bakan de Maiziere: “AB Suriye’ye ambargoları genişletti. Bu yerinde ve doğru karar. Suriye’ye ve Esed’e etki yapabilecek ülke olarak Rusya gözüküyor, bu anlamda sorunun çözümünde, Moskova kilit rol oynuyor.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder