banner181

Milletvekili Bakır, Suriye konusunu AKPM’ye taşıdı

26 Haziran 2012 Salı 16:09
Bu haber 809 kez okundu

AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Peyin Gündeş Bakır, uluslararası sularda Türk askeri uçağının Suriye güçlerince düşürülmesini, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) gündemine getirdi.        Peyin...

Milletvekili Bakır, Suriye konusunu AKPM'ye taşıdı
AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Peyin Gündeş Bakır, uluslararası sularda Türk askeri uçağının Suriye güçlerince düşürülmesini, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) gündemine getirdi.

        Peyin Gündeş Bakır, Fransa'nın Strasbourg kentinde başlayan yaz oturumunun serbest bölümünde Avrupa Demokrat Grubu adına söz alarak, konuşmasının başında askeri uçağın düşürülmesini en ağır biçimde kınayarak başladı. Bakır, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olması nedeniyle olayın Avrupa Konseyi'ne yapılmış bir saldırı ve uluslararası yasaların ciddi bir ihlali olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin, Suriye konusunda hiçbir zaman yalnız hareket etmediğini kaydeden Bakır, her zaman bölgesel ve uluslararası girişimlerin bir parçası olduğunu ifade etti.

        Prof. Dr. Bakır, bu kapsamda Türkiye'nin NATO anlaşmasının müttefikleri istişareye çağıran 4. maddesi gereğince harekete geçtiğini dile getirdi. Bakır, “Tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelere Suriye'deki siyasi geçiş sürecini desteklemek için Türkiye ile işbirliği içinde hareket ve geçiş planı çerçevesinde birlik olma çağrısı yapıyorum." diye konuştu.

        Suriye'deki durumun daha da kötüleştiğini anlatan Pelin Gündeş Bakır, El Hule ve Hama'daki katliamları hatırlatarak, hastanelerin yaralı sayısının fazlalığı nedeniyle kapasitelerinin üzerinde çalıştığını, birçok yaralının keskin nişancı ateşi nedeniyle hastanelere bile gidemeyerek evlerde tedavi edildiklerini dile getirdi.

        Bakır, ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısının da 32 bini aştığını ve Türkiye'nin bu kişiler için kendi kaynaklarından 200 milyon dolar harcadığını kaydetti. Avrupa Konseyi üyesi diğer ülkelerle birlikte bu yükü karşılamanın gelecekte de bu insani yardımın devam edebilmesi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Bakır, uluslararası camiaya Türkiye'deki kamplarda barınan Suriyelilere yapılan yardımlar konusunda Türkiye'ye katılması için çağrıda bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder