banner181

Kırıkkale medyası, Anadolu'nun Sesi'ne konuk oldu

26 Haziran 2012 Salı 15:57
Bu haber 524 kez okundu

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile TRT’nin işbirliğiyle TRT Anadolu kanalında yayınlanan Anadolu’nun Sesi programının konukları Kırıkkaleli Avukat ve Köşe Yazarı Mustafa Babayiğit ile Köşe Yazarı...

Kırıkkale medyası, Anadolu'nun Sesi'ne konuk oldu
Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile TRT’nin işbirliğiyle TRT Anadolu kanalında yayınlanan Anadolu’nun Sesi programının konukları Kırıkkaleli Avukat ve Köşe Yazarı Mustafa Babayiğit ile Köşe Yazarı Halil Halat oldu.

Mustafa Babayiğit, avukatlık, baro genel sekreterliği ve sivil toplum kuruluşu üyeliğinin yanı sıra birkaç yıldır köşe yazarlığıyla uğraştığını söyledi. Babayiğit, yazılarında hukuk, tüketici hakları gibi konuları işlediğini, ayrıca gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunduğunu belirtti.Kırıkkale’nin Sesi web sitesinde de yazılar yazdığını belirten Babayiğit, gazeteciliğin zor olduğunu, internet gazeteciliğinin ise kendine has başka zorlukları bulunduğunu söyledi. İnternet gazeteciliğinin yasal mevzuatının henüz tamamlanmadığını ifade eden Babayiğit, bu alandaki boşlukların sorunları beraberinde getirdiğini vurguladı. Gazetecilerin yazılı basında ya da internet ortamında bir haberi yaparken Basın Kanununu ve bazı terimleri bilmeleri gerektiğine dikkat çeken Babayiğit, bunları bilmemeleri durumunda yasal yaptırımlarla karşılaşabileceklerini belirtti.

Yerel medyanın önemini vurgulayan Avukat Mustafa Babayiğit, yerelde halkın sesini yöneticiye, medya aracılığı ile daha gür bir sesle duyurabildiğini açıkladı. Programa telefonla katılan Kırıkkale Manşet Gazetesi Köşe Yazarı Halil Halat ise gazetecinin kimi zaman suçlunun suçlu olduğunu bildiği halde yazamadığını, baş harflerini yazdığını iletti. Haber yazarken yerel medyanın daha fazla özen gösterdiğini aktaran Halat, başına hukuksal anlamda bir şey geldiğinde hakkını arayacak bir avukatı olmaması ve tazminatı karşılayamayacağı için daha dikkatli yazdıklarını belirtti. Halat, bu nedenlerden dolayı gazetecilere baro-cemiyet işbirliğiyle eğitim verilmesi gerektiğini dile getirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder